Brezilya halkı neoliberal darbeye direniyor

Brezilya halkı neoliberal darbeye direniyor

Sandino Patriota, Brezilya’da 20 yıl boyunca sosyal yatırım yapmasını yasaklayan yasa tasarısı sonrası yaşanan gelişmeleri Evrensel'e yazdı.

Sandino PATRIOTA*
Sao Paulo

Sadece üç ay önce Brezilya parlamentosunda bir darbe hayata geçirildi ve iktidara getirilen Michel Temer hükümeti, neoliberal reformlar içeren radikal gündemini sundu. Bu durum darbenin, işçi sınıfı ve insan haklarına karşı mali sermayenin bir planı olduğunu göstermektedir.

Uzmanların şimdiden ekonomide depresyon olarak adlandırdıkları sert bir ekonomik düşüş yaşanıyor. Rio de Janeiro ve Rio Grande do Sul hükümetleri gibi birçok bölgesel hükümet iflaslarını ilan etti. Darbe hükümeti, krizin faturasını halkın sırtına yükledi, sosyal haklar krize ‘çözüm’ adı altında geri alınıyor.

SOSYAL YATIRIM YASAKLANDI!

Hükümet tarafından  sunduğu iki temel kemer sıkma uygulaması Brezilya’da sosyal haklarda ciddi bir gerileme anlamına geliyor. Bu uygulamalar toplumsal eşitsizliği ve sefaleti derinleştirecek. Bunlardan biri Anayasa’nın 55’inci maddesinin (PEC 55 olarak biliniyor) değiştirilmesi ve emeklilik hakkında yapılmak istenen reform.

PEC 55, devletin yirmi yıl boyunca sosyal yatırımları dondurmasını içeriyor. Bu madde ile, tüm kamu sağlığı, eğitim, konut üretimi gibi tüm sosyal alanlarda önceki yılın enflasyon oranından daha yüksek oranda yatırım yapmak yasaklanıyor.

Emeklilik reformuyla ise önemli bir sosyal hakka yönelik vahşi bir saldırı yapılıyor.

Michel Temer, emeklilik yaşını 65’e yükseltmek istiyor. Brezilya’nın yoksul bölgelerinde ortalama yaşam beklentisi dahi 65 yaşın altında! Bu reformun yasalaşması, nüfusun önemli bir bölümünün emeklilik hakkının tamamen elinden alınması anlamına geliyor.

TOPLUMSAL MÜCADELE SERTLEŞİYOR

Bu durum karşısında toplumsal mücadele ise radikalleşmeye başladı. Ülkenin başkenti Brasilia’da, PEC 55 Senato’da oylanmasını protesto eden genç öğrencileri ve kamu emekçilerinin eylemi şiddetle bastırıldı.

6 Aralıkta, Rio’daki kamu çalışanları yaptıkları eyleme saldıran askeri polisle çatıştılar, 30 kamu emekçisi yaralandı. Rio’da kamu emekçileri birçok haklarını ellerinden alacak bir dizi yasal düzenlemeye karşı mücadele ediyorlardı.

Ülkenin genelinde; okullarda ve üniversitelerdeki öğrenci işgalleri sürüyor. Gençler eğitim reformlarına, eğitime ayrılan bütçedeki kesintilere tepki gösteriyorlar.

Bu arada darbe hükümeti gençlerle diyalog için bile girişimde bulunmuyor ve kamu eğitimindeki koşullar giderek kötüleşiyor.

YA DARBE YA HALKÇI ALTERNATİF

Tüm bu yaşananlar Brezilya’da sert çatışmaların habercisi. 2017 yılı darbenin Brezilya’da kalıcı olup olmayacağını gösterecek; büyük bir toplumsal gerileme mi yaşanacak yoksa emekçi sınıflar emperyalist ülkelerin ve mali sermayenin bu baskıları karşısında bağımsız bir halk alternatifi yaratabilecekler mi, göreceğiz.

*Sosyalizm İçin Halkın Birliği Partisi (UP) Yöneticisi
(Çeviren: Elif Görgü)

www.evrensel.net