Akademisyenin Alevileri tehdidi Meclis’e taşındı

Akademisyenin Alevileri tehdidi Meclis’e taşındı

CHP’li Onursal Adıgüzel, Akademisyen Abdulkadir Şen’in sosyal medyada Alevilere yönelik tehdit içerikli paylaşımlarını Meclis’e taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Akademisyen Abdulkadir Şen'in sosyal medya hesabında Alevilere yönelik tehdit içerikli paylaşımlarını Meclis’e taşıdı.

Adıgüzel, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde,söz konusu şahsın, sosyal medya hesabı üzerinden, “Cemevi, Ali, insana saygı, Madımak, hoşgörü diyen ne kadar namussuz mezhepçi varsa Halep’te katillerle beraber. Lanetliler topluluğu…”, “Ey Halep’te çocukları, kadınları, sivilleri korkakça bombalayan rejimi savunan mezhepçiler: Sizi bu coğrafyada yeni Malazgirtler bekliyor” şeklinde yaptığı paylaşımların, Alevi vatandaşlara yönelik tehdit unsuru içerdiğini belirten Adıgüzel, “Söz konusu şahsın, daha önceden de sosyal medya hesapları üzerinden Alevi vatandaşlarımıza yönelik tehdit içerikli paylaşımlarda bulunduğu iddia edilmektedir. Söz konusu iddialar doğru mudur? Şahıs hakkında, daha önceden yürütülmüş herhangi bir idari işlem var mıdır?” dedi.

Adıgüzel, ayrıca “Bahse konu paylaşımları fütursuzca yapan ilgili kişinin eğitimci kimliği de göz önüne alındığında, öğrencileri arasında dini ve mezhepsel ayrımcılığa yol açabilecek olası tutumları da kamuoyunda endişeye yol açmıştır. Üniversite bünyesinde bu tür ayrımcı tutum ve davranışların önüne geçmek için ne gibi tedbirler alınmıştır?” diye sordu.

'ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK'

Öte yandan, Adıgüzel söz konusu akademisyenin, sözlerinin çarpıtıldığına yönelik sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya ilişkin, “Özrü kabahatinden büyük” ifadelerini kullandı. Adıgüzel, “Şahıs 13.12.2016 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı bir açıklamada, ‘İllegal mezhepçi Sol ve canlı yayında savcı katleden örgütleri destekleyen, Sol, Birgün, Diken gibi hesaplar…’ ifadesini kullanarak, söz konusu gazeteleri terörle ilişkilendirerek açıkça hedef göstermiştir” diyen Adıgüzel, şahsın hükümetin güdümüne girmemiş, bağımsız, muhalif gazetelere yönelik hedef gösterici açıklamalarının kabul edilemez olduğunu ve bunun hakkında herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 12:53
www.evrensel.net