Kül suyu zeytinyağı sabunu

Kül suyu zeytinyağı sabunu

Suna Kalaycı Seferihisar'da yaşıyor. Kül suyu zeytinyağı sabununu geleneksel yöntemlerle yapıyor.

Tarifinin M.Ö 2 bin 500 yıllarında Sümer yazıtlarında yer alan kül suyu zeytinyağı sabununu Seferihisar’ın Ulamış Köyü’nde geleneksel yöntemlerle yapan Suna Kalaycı, yaptığı sabunlarla hem yaşayan bir kültürün mirasını sürdürüyor hem de ‘ekonomik özgürlüğü’nü sağlıyor. Evini üretim için doğal bir atölyeye çeviren Kalaycı’nın, doğal yöntemlerle yaptığı kül suyu zeytinyağı sabunu üretim sürecinde misafirleri ise hiç eksik olmuyor. Türkiye’nin ilk, dünyanın 121. Citta Slow’u (Sakin Şehir) seçilen Seferihisar’da Kalaycı tarafından yapılan bu sabunun tarifi ise, M.Ö. 2 bin 500 yıllarına ait Sümer yazıtlarına dayanıyor.

KAYNAĞI YAĞMUR SUYU

Yıl boyunca evinin damında yağmur suyu toplayan Kalaycı, fırınında ekşi maya, ekmek pişirmek için kullandığı meşe, incir, zeytin odunlarının külünü ise ekmek piştikten sonra bir kaba alarak biriktiriyor. Biriktirdiği küllerin üzerine yağmur suyu ekleyerek durultan Kalaycı, “Babaannem bu sudan pekmezle külür tatlısı yapardı” diyerek, şunları ekledi: “Yağmur suyu eklenerek elde edilen kül suyu, odun ateşinde göbek atıncaya kadar kaynatıyorum. Bir süre kaynayan küllü suyun içerisine, zeytinyağı ekleniyor ve kıvam tutuncaya kadar karıştırıyorum. Bu işlem sırasında kül suyu ilavesi yapılıyor. Yavaş yavaş koyulaşmaya başlayan karışım, boza kıvamına gelince karıştırma işlemini bırakarak, soğumasını bekliyorum.”

AROMALARINI DA KENDİSİ ÜRETİYOR

Kalaycı, karışım soğuduktan sonra aroma vermek amacıyla keçilerinden sağdığı sütü karışıma ekleyerek zeytinyağı sabununa kendisine has dokusunu veriyor. Tamamen geleneksel yöntemlerle ürettiği sabunlara şimdilerde farklı aromalar katma arayışında olan Kalaycı, “Defne yağından aromalar oluşturdum. Defne yağını ise doğal yollarla el emeğimle kendim üretiyorum” dedi. Ürettiği sabunların yüzde yüz doğal olduğuna dikkat çeken Kalaycı, üretimin hiçbir aşamasında kimyasal kullanmadığını, kül suyu zeytinyağı sabununda kullandığı zeytinyağını ise kendisinin ürettiği organik zeytinlerden elde ettiğini söyledi. (İzmir/DİHABER)

www.evrensel.net