13 Aralık 2016 20:43

Hapisteki gazeteciler listesinde Türkiye yine birinci

Gazetecileri Koruma Komitesi, bu yıl dünya çapında en az 257 gazetecinin hapse atıldığını, rekorun ise Türkiye’de bulunduğunu bildirdi.

Hapisteki gazeteciler listesinde Türkiye yine birinci

Paylaş

New York Times’ın haberine göre 1990’dan bu yana tutuklanan gazetecilerin yıllık raporlarını yayınlayan Gazetecileri Koruma Komitesine göre bu yıl en az 257 gazetecinin tutuklanması 26 yılın en yüksek rakamı.

Türkiye’den 81 gazetecinin bu yıl tutuklandığını belirten komite, 31 Ekim’de Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyona da dikkat çekti. Raporda, 2016 yılı içerisinde 81 gazeteciyi tutuklayan Türkiye’nin, bu konuda rekor kırdığı da vurgulandı.

DÜNYADA REKOR KIRDI

2012’de toplam 232 gazeteci tutuklanırken, bu yılın rakamları dünya açısından da bir rekor oluşturdu. Türkiye’nin ardından en az 38 tutuklu gazeteciyle Çin ikinci, 25 tutuklu gazeteciyle Mısır üçüncü sırada yer alırken onları Eritre (16) ve Etiyopya (14) takip etti. İran, 2008’den bu yana ilk kez ilk beş sırada yer almadı. Geçen yıl 19 gazeteciyi tutuklayan ülke, bu yıl ise sekiz gazeteciyi demir parmaklıkların ardında gönderdi.

RSF: TÜRKİYE’DE CADI AVI VAR

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) dünya genelinde 348 medya mensubunun mesleği nedeniyle hapiste olduğunu açıkladı. Bunun, bir önceki yıla göre yüzde altılık artış anlamına geldiği ve örgütün şimdiye kadar kaydettiği en yüksek rakam olduğu belirtiliyor.
Raporda, Türkiye’de 100’den fazla medya mensubunun hapiste bulunduğu, aralarından 41 kişinin doğrudan mesleğiyle ilgili olarak tutuklandığının anlaşıldığı belirtilerek, bu bağlamda Türkiye’nin en fazla “profesyonel gazetecinin” hapiste bulunduğu ülke konumuna yükseldiği kaydedildi. (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Sanatın sesi hafızamızdan silinmesin

SONRAKİ HABER

Kürt siyasetçilere ceza yağdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa