HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel tutuklandı

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel tutuklandı

Ankara'da gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır'a getirilen HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel tutuklandı.

Hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşmasında "yurtdışına kaçacağı" yönündeki istihbari bilgi öne sürülerek gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, mahkemece tutuklandı.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşmasına katılmadığı için çıkarılan yakalama kararı ardından gözaltına alınarak getirildiği duruşma salonunda savcılık tutuklama istedi. Duruşmayı HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda avukat ve partili de takip ederken, Demirel hakkında “yurtdışına kaçacağı yönündeki istihbari belge olduğu” iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. 

Bu iddiaya karşı savunma yapan Demirel ise, “Yurtdışına çıkma isteseydim çoktan çıkardım. Demokratik siyaset yapmak için burada kalmaya devam edeceğim. Buraya siyasi bir karar ile getirildim” dedi.

Savunmaların ardından duruşma savcısı, Demirel hakkında “kuvvetli suç şüphesi bulunduğu” gerekçesiyle tutuklama verilmesini istedi. Mahkeme heyeti ara karar için duruşmaya ara verdi.

Verilen aradan sonra kararını açıklayan mahkeme Çağlar Demirel'in tutuklanmasına karar verdi. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2016 19:32
www.evrensel.net