IŞİD’den kurtarılan kadınlar:Artık renkli fistan giyebiliriz

IŞİD’den kurtarılan kadınlar:Artık renkli fistan giyebiliriz

Rakka'da IŞİD’den kurtarılan köylülerden Secda Hesen Ehmed, kara çarşaflardan kurtulduğunu belirterek, 'Artık renkli fistanlar giyebiliriz' dedi.

Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) Rakka operasyonunun ikinci aşaması dördüncü gününe girdi. IŞİD’den geri alınan 16 köydeki sivilleri güvenli alanlara taşındı. 

64 yaşındaki İsmail Hemûd, IŞİD’in her şeylerine karıştığını, yaşamlarına müdahale ettiğini anlattı. Hemûd, giydikleri elbiseden, içtikleri sigaraya kadar müdahaleye maruz kaldıklarını, tehdit edildiklerini aktarırken, artık zulmün bittiğinin de altını çizdi. 

‘ARTIK ÖZGÜRCE DIŞARIDA DOLAŞABİLİRİZ’

15 yaşında olan Hamis Arif adlı çocuk, köyleri Deranîye’de çobanlık yaptığını belirtti. Arif, çoğu zaman hayvanlarını otlatmaya bile götürmekten korktuğunu ama artık durumun değiştiğini söyleyerek, “QSD’nin bizi özgürleştirmesi her anlamıyla iyidir. Artık özgürce dışarıda dolaşabilir, yaşamımızı kurabiliriz” dedi. 

RENKLİ FİSTAN ÖZLEMİ

3 çocuk annesi ve 30 yaşında olan Secda Hesen Ehmed, özgür olduklarını kaydederek, DAİŞ’in hakimiyetine son verilmesinin özellikle kadınlar açısından çok iyi olduğunu vurguladı. Ehmed, kara çarşaflardan kurtulduğunu belirterek, “Artık renkli fistanlar giyebiliriz” dedi. (DİHABER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Rakkakadın