13 Aralık 2016 15:16

Tutuklu muhabirimiz Cemil Uğur'un tahliyesine karar verildi

Evrensel muhabirlerinin yargılandığı davada tutuklu Cemil Uğur'un tahliyesine karar verildi. Halil İbrahim Polat'ın ise adli kontrolü kaldırıldı.

Paylaş

Evrensel Gazetesi Mersin muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile yargılandığı davanın ilk duruşması Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada tutuklu yargılanan muhabirimiz Cemil Uğur'un adli kontrol uygulamasıyla tahliye edilmesine karar verildi. Halil İbrahim Polat'ın ise adli kontrol uygulaması kaldırıldı. 

Davayı izlemek üzere salonda Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, PEN İnternational temsilcisi ve PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford, Günlük Morning Star gazetesi yazarı Steven Sweeney, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve NUJ  üyesi Arif Bektaş, kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti başkanı Hakkı Boltan, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri yer aldı. 

Avukatlar, tutuklu yargılanan muhabirimiz Cemil Uğur’un duruşmaya getirilmesi yönünde talepte bulunmuştu. Ancak Cemil Uğur duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yöntemiyle katıldı.

'MESLEĞİMİZ GEREĞİ ORADAYDIK'

Duruşma Halil İbrahim Polat’ın kimlik bilgilerinin alınması ile başladı. Okunan iddianamenin ardından da muhabirimiz Cemil Uğur SEGBİS yöntemi ile savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Uğur, basın açıklamasını haber yapmak üzere eyleme gittiğini söyledi. Uğur, “Gözaltına alındığımızda elimizde kameralarımız vardı. Haber yapmaya gittim, polisin dağılma anonsu bizi bağlayıcı değil, bizim haber yapmamız lazım. Saldırının ardından gazdan etkilendiğimiz için yüzümüzü yıkamaya kahveye gittik ve orada gözaltına alındık” dedi

Uğur'un ardından Halil İbrahim Polat'ın savunmasına geçildi. Polat da, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Mesleğimi icra etmek için orada bulunuyordum” diye savunma yaptı.

Savunmaların ardından savcı mütalasında tutuklu yargılanan Cemil Uğur’un adli kontrol uygulamasıyla tahliyesini istedi.

Daha sonra konuşan muhabirlerimizin avukatı Sevil Aracı, “Gazetecilik faaliyetleri dışında olay yerinde herhangi bir şey yaptıklarına dair delil yok. Müvekkillerimizin el koyulan kamera ve fotoğraf makinalarında gazetecilik yaptıkları görülecektir. Ayrıca polis kamerasında da benzer bir sonuca ulaşılabilir. Mahkeme heyeti bu görüntüleri talep etmelidir. Terör örgütü üyeliği ve propaganda yönündeki suçlamalara dönük herhangi bir delil yoktur” dedi. Aracı, Cemil Uğur'un tahliyesini talep ederek, Halil İbrahim Polat'ın adli kontrol uygulamasının da kaldırılmasını istedi.

CEMİL UĞUR TAHLİYE EDİLDİ

Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Muhabirimiz Halil İbrahim Polat için yurt dışı yasağı konularak, adli kontrol uygulamasının kaldırılmasına karar verdi. Tutuklu Cemil Uğur ise yurt dışı yasağı konularak adli kontrol uygulamasıyla tahliye edildi. 

Bir sonraki duruşma 2 Mart 2017'ye ertelendi. (Mersin/EVRENSEL) 

 

ÖNCEKİ HABER

Efes, Brandon Paul ile sözleşme imzaladı

SONRAKİ HABER

Arda Turan'ın Berkay'ı darbetmesiyle ilgili duruşma başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa