30 Mayıs 2012 10:05

Şikeli karara rağmen maç bitmedi

Hakem Kurulundan memur maaşlarına yüzde 4 +4 zam çıkması, AKP hükümetine tepkileri arttırırken Kamu-Sen ve KESK, çağrılarına rağmen son toplantıya katılma kararı veren Memur-Sen’i sonuçtan sorumlu tuttu. Memur-Sen’in önerisiyle Hakem Kurulunda yer alan ve hükümetin zam teklifine “evet” oyu veren Doç.

Şikeli karara rağmen maç bitmedi

Paylaş

KESK, diğer konfederasyonları 23 Mayıs grevinde olduğu gibi birlikte hareket etmeye çağırdı.
Memurların 2012-2013 yılı toplusözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından toplanan Hakem Kurulundan çıkan sonuç emekçileri de, emeklileri de memnun etmedi. Hükümetin toplusözleşme masasındaki teklifinden, sadece yarım puan artışa karar verilmesi, “Hakem Kurulunun hükümetin noteri olduğu görüldü” şeklinde yorumlandı.

Eleştiriler hükümet üzerinde olduğu kadar, çağrılara rağmen son toplantıya katılan Memur-Sen ve onun önerisiyle Kurulda yer alan Akademisyen Doç. Dr. Aydın Başbuğ’a yöneldi. Hükümetin yüzde 4 +4 ‘lük maaş artışı önerisine “evet” oyu veren Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Başbuğ, gelen tepkiler üzerine gece yarısı kurula dilekçe sunarak, oyunun “hayır” lehine değiştirilmesini sağladı.

İMZA POLEMİĞİ

Ancak Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun tutanağın değiştirilmiş halini gösterip, KESK ve Kamu-Sen’i kamuoyunu yanıltmakla suçlaması başka bir tartışma yarattı. Toplantıda bulunan KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Ali Kılıç, Gündoğdu’nun aksine, Doç. Dr. Başbuğ’un “evet” oyu verdiğini gece saat 01.30 sularında “Üzerimde çok baskı var” diyerek, oyunun değiştirilmesini talep ettiğini söyledi.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, Ali Kılıç’ı doğruladı. Koncuk, Gündoğdu’nun basına verdiği tutanağın kurul görüşmelerinin tamamına ilişkin hazırlanan tutanak olduğunu belirterek, “Eğer yalan söylediğimizi ispat ederlerse Kamu-Sen Genel Başkanlığından istifa edeceğim” dedi.

Hakem Kurulunun kararına ilişkin bugün ilk değerlendirmeyi Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptı. Konfederasyon genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Gündoğdu, Hakem Kurulundan çıkan kararları “Hükümet ilk toplusözleşmede sınıfta kalmıştır” diye değerlendirdi. “Bakanlardan, ‘Yüzde 50 oy alıp memurların maaşını dahi belirleyemeyecek miyiz?’ anlayışını dahi gördük” diyen Gündoğdu, hükümetin toplusözleşmeyi anayasaya koymasına rağmen, gereğini yerine getirmediği söyledi. Gündoğdu, “Teorisine ‘Evet’, pratiğine ‘Hayır’ diyerek ileri demokrasi olmaz. Bu topal demokrasi olur” dedi.

Toplusözleşme sürecinde hükümetle olduğu kadar KESK ve Kamu-Sen’le de uğraşmak zorunda kaldıklarını söyleyen Gündoğdu, “Memur-Sen olarak şunu da yapsaydık daha iyi olurdu diyebileceğimiz hiçbir şey yok” diye konuştu. Eylem takvimine ilişkin soruları yanıtlamaktan kaçınan Gündoğdu, “Bundan sonra tepkimizin muhatabı hükümettir” diye konuştu.

KONCUK: SORUMLU MEMUR-SEN’DİR

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise Güvenpark’ta basın açıklaması yaparak Hakem Kurulu kararını protesto etti. Siyah dövizlerin taşındığı basın açıklamasında, “Ak ak dediniz, kapkara çıktınız” sloganıyla AKP hükümetine tepki gösterildi. Hükümetin “adaleti değil, zulmü” tercih ettiğini ifade eden Koncuk, “Müsteşar maaşına aylık 1029 TL, emekliye 38 TL, en düşük dereceli memura 53 TL, ortalama 69 TL maaş artışı reva mıdır? Kaşıkla verirken, kepçeyle almak hangi adalete sığar?” diye konuştu.
Hükümet temsilcilerinin Hakem Kurulunda, toplusözleşmedeki teklifinin de altında yüzde 3+3 ve yüzde 2+3’lük teklif getirdiğini anlatan Koncuk, KESK’le birlikte toplantıya katılmama çağrısı yaptıkları Memur-Sen’in, bu çağrıya olumlu yanıt vermemesini eleştirdi. Memur-Sen’i “siyasi nefsini aşamamak”la suçlayan Koncuk, Memur-Sen’in toplantıya katılarak son sözü Bakanlar Kurulu yanı AKP Hükümetinin söylemesine engel olduğunu kaydetti. Koncuk, bu nedenle yaşanan açmazın sorumlusunun Memur-Sen olduğunu ifade etti.

KESK’TEN BİRLİKTE TUTUM ALMA ÇAĞRISI

KESK de yazılı bir açıklamayla, konfederasyonları 23 Mayıs grevinin gösterdiği yoldan mücadeleyi sürdürmeye çağırdı. Hakem Kurulu kararının hükümetin baskısı altında alındığını belirtilen açıklamada, kamu emekçilerinin bu kararı kabul edemeyeceği dile getirildi. “Memurlara toplusözleşme hakkı veriyoruz” diyen hükümet ve ona destek veren sendikacıların kamu emekçilerinin umut ve beklentilerini istismar ettikleri kaydedilen açıklamada, tüm kamu emekçilerine ve konfederasyonlara şu çağrı yapıldı: “23 Mayısta gösterilen kararlılığın, bundan sonraki süreçte daha da güçlendirilerek sürdürülmesi gerekmektedir. Gelin, 23 Mayısta ortaya koyduğumuz iradeden ders almayanlara, taleplerimize kulaklarını tıkayarak bizimle alay edenlere gerekli cevabı hep birlikte verelim.

Kamu emekçilerinin genel çıkarlarını temel alan bir noktadan 23 Mayısta ortaya koyduğumuz iradeyi sürdürelim. Haklarımızı ve özgürlüklerimizi yok sayanlara kapı kulu değil emekçi olduğumuzu birlikte gösterelim.Gelin insanca bir yaşam için taleplerimize sahip çıkmaya devam edelim ve bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim.” (Ankara/EVRENSEL)


KESK üyeleri, İstanbul ve İzmir’de Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun kamu emekçileri için yaptığı zam teklifini protesto etti

İstanbul’da, Galatasaray Meydanında bir araya gelen kamu emekçileri, Hakem Kurulunun kamu emekçilerinin taleplerini görmezden gelen tutumuna tepki gösterdi. “Grevli toplu sözleşme hakkı, insanca yaşayacak temel ücret, güvenceli istihdam, ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın” taleplerinin yazılı olduğu pankart arkasında kortej oluşturan kamu çalışanları, Taksim Tramvay Durağına yürüdü.  Kamu emekçileri, “AKP zammını al başına çal”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” sloganlarıyla Hükümete tepki gösterdi. Taksim Tramvay Durağında yapılan açıklamayı KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Arzu Erdoğan yaptı. Erdoğan, Hakem Kurulunun 23 Mayıs grevinde ortaya çıkan iradeyi görmezden gelmeye hakkı olmadığını vurguladı. “Hükümetin sermayeye bonkör emekçiye cimri tutumu toplusözleşme görüşmelerinde bir kez daha net olarak ortaya çıkmıştır” diyen Erdoğan, Hükümetin 2009 yılından bu yana sermayeye 157 milyar dolarlık kaynak aktarırken kamu emekçilerinin zam taleplerini “kaynak yok” diyerek reddetmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

YENİ GREVLER KAPIDA

Hakem heyetinin kamu TİS’i ile ilgili zam rakamlarını açıkladığı saatlerde meydana çıkan İzmirli KESK üyesi kamu emekçileri belirlenen rakamları kabul etmeyeceklerini belirterek yeni eylem sinyali verdiler. Hakem heyetinin hükümetin güdümünde olduğunun belirlenen zam oranları ile bir kez daha görüldüğünü belirten kamu emekçileri, 23 Mayısta alanları dolduran emekçilerin haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirttiler. Konak YKM önünde toplanan KESK üyesi kamu emekçileri. “Direne direne kazanacağız”, “Hükümet zammını al başına çal”, “İnsanca bir yaşam istiyoruz” sloganları ve dövizleri ile Büyükşehir belediyesi önüne yürüdüler. Burada basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam, zam kararına tepki göstererek, “Anlaşılıyor ki, ne AKP Hükümeti ne de onun atadığı Kamu Hakem Kurulu, kamu emekçilerinin 23 Mayısta yaptığı grevde ne demek istediğini anlamamış. Kamu emekçileri yaptığı grevde, toplusözleşmede adam gibi karşımıza çıkın, adam gibi toplusözleşme yapalım demiştir. Kamu emekçileri yüzdelik zamlara teslim olmak istemiyor” dedi. Kamu içinde toplusözleşme ve grev hakkı olmayan 4688 sayılı Yasa’dan hiç bir şey elde edilemeyeceğinin bir kere daha ortaya çıktığını söyleyen Sağlam, “Kamu emekçilerine grevi yasakladıklarını söyleyen yasaları da hükümeti de tanımıyoruz. Sağlam, AKP Hükümetinin haziran ayında Meclise getireceği, “Yeni Kamu Görevlileri Yasa Taslağı”yla bütün emekçilere saldıracağını belirterek, “Önümüzdeki süreçte 23 Mayıs gibi grevler bizleri bekliyor” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Rekin Teksoy hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa