Soma davasında Hayri Kebapçılar’ın duruşması yapıldı

Soma davasında Hayri Kebapçılar’ın duruşması yapıldı

Soma kömürleri yöneticilerinden Hayri Kebapçılar’ın duruşması görüldü. Projelerden sorumlu müdür yeraltını bilmediğini söyledi   

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili olarak açılan yeni dava nedeni ile Soma Kömürleri AŞ.’nin yöneticilerinden Hayri Kebapçılar için bu sabah talimat duruşması yapıldı.  

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Soma Kömür İşletmeleri AŞ.'nin de aralarında bulunduğu şirketlerin sahibi Alp Gürkan ile yöneticiler Mustafa Yiğit, Hayri Kebapçılar, Murat Bodur ve Haluk Evinç hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçlarından dolayı dava açılmıştı. 

İzmir 4. Ağır ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya Soma’dan gelen madenci aileleri de katıldı.

Hayri Kebapçılar mahkemede verdiği ifadede olay tarihinde işletmelerin ön fizibilite raporlarını hazırlamakla görevli olduğunu, işinin proje çalışmalarında işletmelerin yaptığı planlamaların proje tekniğine uygun hale getirmek olduğunu söyledi. Sağlık sorunlarından dolayı işletmeye haftada iki gün gittiğini 2013 yılından sonra görevinden ayrıldığını belirten Kebapçılar, “Ben görevden ayrıldıktan sonra yerime verilen kimse bulunmuyor” dedi.

Kebapçılar, ücretini Soma Holding’ten aldığını 2013’teki görev değişikliğinden sonra maaşında bir azalma olmadığını söyledi. 

İşletmeye gittiği günlerde Yönetim Kurulu toplantılarına katıldığını söyleyen Kebapçılar, üzerine atılı suçu işlemediğini söyledi.

Daha sonra ailelerin avukatları Kebapçılar’a sorular yöneltti. 2011’de yapılan saha sınır arttırımının sebebine ilişkin soruya Kebapçılar, raporu kendisinin hazırlamadığını söyleyerek cevap verdi. 

İşletme Müdürü Akın Çelik’in, raporu kedisinin hazırladığına ve büyük hatalar içerdiğine ilişkin beyanı sorulan Kebapçılar, bunun doğru olmadığını söyledi. 

‘YERALTI İLE İLGİLİ BİLGİM YOK’

Haziran 2011 tarihli revize uygulama projesindeki imzanın kendisine ait olup olmadığını hatırlamadığını söyleyen Kebapçılar, plan ve projelerin uygulanmasını yeraltında kontrol etmekle ilgili bir görevinin olup olmadığı sorusuna da, yeraltı ile ilgili bilgi sahibi olmadığını söyleyerek cevap verdi. 

Bir başka avukatın 2009 yılında Teknik Genel Müdür Yardımcılığı teklifini, 2011 yılında da Genel Müdür yardımcılığı teklifini neden reddettiğini sorması üzerine Kebapçılar, sağlık sorunları nedeni ile reddettiğini söyledi. Avukatın, “2013 yılında da istifa etmek istemişsiniz kabul edilmemiş. 4 yıl boyunca şirket sizi neden bırakmıyor, neden vazgeçilmezsiniz?” sorusuna da, “Ben vazgeçilmez eleman değilim” diyerek yanıt verdi. 

Avukatın Kebapçılar’a yönelttiği, “Bir işçi bir gün yeraltına inmediğinde işten atılmakla yüz yüze kalırken siz nasıl sadece haftada iki gün şirkete gelerek çalışıyordunuz” sorusu üzerine mahkemenin savcısı avukatı ajitasyon yapmakla ve provokatörlükle suçladı.

AVUKATLAR PROVOKATÖRLÜKLE VE ŞOV YAPMAKLA SUÇLANDI

Dosyayı incelemediğini ve içeriğini bilmediğini söyleyen Mahkeme Hâkimi de avukatları şov yapmakla suçladı. Bir süre devam eden tartışmaların ardından avukatlar sorularına devam etti.
Sorular üzerine seri havalandırma planını kendisinin yapmadığını söyleyen Kebapçılar, 2011’deki planda yaşam odası ve erken uyarı sisteminin olduğu, gerçekte olmayan bu önlem ve tesislerin varmış gibi gösterilmesinin nedeni sorulduğunda, bu projenin uygulama projesi olduğunu, ocakta yaşam odasının bulunduğunu ancak ocaktaki yapısal bozukluklar nedeni ile iptal edildiğini söyledi. “Yer sıkışıklığı ve tasman etkisi nedeniyle çalışılan yerler etkilenmişti” dedi. 

Bir başka avukat ise “TKİ ocaktan yıllık 1,5 milyon ton kömür çıkarma planı yapmışken, 3 milyon ton üretim nasıl ve neden yapıldı? 2018’de tamamlanması gereken üretim miktarı niye olay tarihinde tamamlanmıştı” sorusunu yöneltti. Kebapçılar ise üretimin kendi sorumluluğunda olmadığı söyledi. “Üretimin fazlalaşmasına koşut projelendirme yoğunluğu oldu mu, Yönetim Kurulu sizden işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili proje talebinde bulundu mu” sorularına ise “Hayır” diyerek cevap verdi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net