‘Yerleri cezaevi değil, parlamento’

‘Yerleri cezaevi değil, parlamento’

Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDP’li vekillerin tutuklanmasını Meclis Genel Kurulunun açılışında kınadı.

Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, Meclis Genel Kurulunun açılışında HDP Milletvekillerinin tutuklanması ve iki HDP’li vekilin daha gözaltına alınmasını eleştirdi. Buldan, “Milletvekillerinin yeri cezaevi değil, Parlamentodur” dedi.

Bütçe görüşmeleri devam eden Meclis Genel Kurulu’nda oturuma başkanlık eden Buldan, 10 Aralık akşamı İstanbul Beşiktaş'ta gerçekleştirilen katliamı kınayarak, “Barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük umudumuzu hiçbir zaman yitirmememiz gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Bu dönemi, bu süreci dayanışma ve diyalogla aşarak ülkeyi huzura ve refaha en kısa sürede çıkarmayı başarmalıyız diye temenni ediyorum” dedi.

Ardından HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, ile HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca'nın tartaklanarak gözaltına alındıklarını hatırlatan Pervin Buldan, “Şiddetle, nefretle kınıyorum. Milletvekillerinin yerinin cezaevi olmadığını, onların halkın iradesiyle seçilen birer milletvekili olarak parlamento çatısı altında siyasi faaliyetlerini yürütmeleri gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Milletvekillerinin yeri cezaevi değildir, milletvekillerinin yeri parlamentodur, yasama faaliyetlerini yürütmek adına seçilmişlerdir” diye konuştu. Buldan, daha önce tutuklanan 10 milletvekilinin de serbest kalarak Meclis çatısı altında faaliyetlerini yürütmesi gerektiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2016 14:44
www.evrensel.net