Kani Beko: Siyasi hesaplar insanlığı öldürüyor

Kani Beko: Siyasi hesaplar insanlığı öldürüyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, insanlar ölürken, siyasi hesaplar peşinde koşmanın insanlığı öldürmek anlamına geldiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Dolmabahçe’de yaşanan bombalı saldırıya ilişkin İzmir’de basına açıklamalarda bulundu. Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube’de gerçekleşen basın toplantısına DİSK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin yanı sıra KESK ve TMMOB temsilcileri de katıldı. 

Sözlerine katliamı kınadığını belirteyerek başlayan DİSK Genel Başkanı Kani Beko “Bizler artık bıktık usandık. Her gün terörü lanetliyoruz, her gün katliamları lanetliyoruz, her gün savaşı lanetliyoruz. Ama bu ülkede insanlarımız maalesef her gün yitip gitmeye devam ediyor. “Artık yeter! Bu ülke toprakları kana ve gözyaşına doydu” diyoruz ancak ne kan duruyor ne gözyaşı. Tekrar tekrar aynı filmi izliyoruz, tekrar tekrar aynı acıları yaşıyoruz” dedi. 

İktidara “Türkiye’de genel seçimlerin yapıldığı Haziran 2015’ten itibaren 20’nin üzerinde bombalı saldırıda yüzlerce yurttaşını yitirmiş olması tesadüf müdür? Neden Türkiye o tarihten itibaren şiddet sarmalına girdi?” sorusunu yönelten Beko şunları söyledi “7 Haziran’ı yok saydılar, yeniden seçime girdiler. Tek parti hükümetini de kurdular. Peki akan kan durdu mu, katliamlar bitti mi, terör son buldu mu? Hayır. Aksine tırmandı. O zaman bizin bir yurttaşlık görevimiz var: Ülkemiz topraklarının neden her gün kanla yıkandığını, neden gözyaşlarının dinmediğini, “vaatlerin” neden gerçekleşmediğini sormalıyız. Daha Dolmabahçe’de yaralanan ve ölen insanlar yerden kaldırılmamışken sorumsuzca “Başkanlık” açıklamaları yapanlara sormalıyız. İnsanlar ölürken, siyasi hesaplar peşinde koşmak insanlığı öldürmek değil midir? “İstikrar” vaadi ile yönetime gelen bir iktidarın, “istikrar” adına attığı her adımın Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırdığını sorgulamak zorundayız”. 

‘BARIŞ İÇİN OMUZ OMUZA VERMELİYİZ’

Terörden de baskıdan da OHAL’den de korkmadıklarını vurgulayan Beko“Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletinde insanca yaşamak, kardeşçe yaşamak, barış içinde yaşamak istiyorsak korkmadan, yılmadan omuz omuza vermeliyiz. Son sözüm şudur. Görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duydun: Terörle, şiddetle, çatışmayla, savaşla bu ülkenin hiçbir sorun çözülemez. Bu insanlık dışı saldırıyı bir kez daha lanetliyor, kana ve gözyaşına doyan bu topraklarda acıların, ölümlerin artık son bulmasını diliyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2016 13:13
www.evrensel.net
ETİKETLER Kani BekoDİSK