AFAD’ın ağır hasarlı dediği binalar hasarsız çıktı

AFAD’ın ağır hasarlı dediği binalar hasarsız çıktı

VAN Valiliği ve AFAD tarafından binalara verilen hasar tespit raporlarına ilişkin gelen şikayetler üzerine inceleme başlatan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, inceleme yaptığı ve AFAD’ın ‘ağır hasarlı’ raporu verdiği 3 binada hasar olmadığını tespit etti.İnceleme sonuçlarını açıklamak üzere yapılan basın toplantısında kon

VAN Valiliği ve AFAD tarafından binalara verilen hasar tespit raporlarına ilişkin gelen şikayetler üzerine inceleme başlatan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, inceleme yaptığı ve AFAD’ın ‘ağır hasarlı’ raporu verdiği 3 binada hasar olmadığını tespit etti.

İnceleme sonuçlarını açıklamak üzere yapılan basın toplantısında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Serhat Baran Özaydın, oluşturdukları heyetle hasar tespit sonucunun yanlış olduğu ileri sürülen emsal birkaç binadan karot numune aldıklarını ve teknik inceleme yaptıklarını söyledi. Yaptıkları incelemeden sonra tespitlerin doğru olmadığını gördüklerini söyleyen Özaydın, inceleme örneklerini göstererek, binalarında hasar raporlarının üniversitelerin görevi olmadığını söyledi. Van ve Erciş’te birçok binaya bu şekilde “ağır hasar” tespiti verildiğini ve depremde mağdur olan yurttaşların bir kez daha mağdur edildiğini anlatan Özaydın, yaşanan hataların daha fazla mağduriyet yaratmaması için gerekli düzeltmelerin yapılması çağrısında bulundu. Özaydın, yetkilileri göreve çağırdı. (VAN)

www.evrensel.net