İtalya'da isim değişti, anlayış aynı kaldı

İtalya'da isim değişti, anlayış aynı kaldı

İtalya'da Matteo Renzi'nin istifa etmesi üzerine hükümeti kurma görevi verilen Paolo Gentiloni yeni kabineyi açıkladı.

Siyasi istikrarsızlıklardan kurtulamayan İtalya'da 5 yılda 4'üncü ‘halk tarafından seçilmemiş başbakan’ olan Gentiloni, dün akşam ilk Bakanlar Kurulu'nu toplayarak iş başı yaptı. Dışişleri Bakanlığı görevindeyken, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın hafta sonu hükümeti kurmakla görevlendirdiği Paolo Gentiloni, kısa sürede bakanların isimlerini belirledi.

Pazartesi akşamı kabinesini Mattarella'ya sunan, Matteo Renzi'nin liderliğindeki Demokrat Parti üyesi Paolo Gentiloni, daha sonra kameraların karşısına geçerek, ülkenin sorunlarını çözmek için hükümetinin derhal çalışmaya başlayacağını söyledi.

RENZİ ÇİZGİSİNDE HÜKÜMET

Renzi hükümetindeki 12 bakana bu kabinede de görev veren Gentiloni, “Yapısından da görüldüğü gibi yeni hükümet, Renzi'nin çizgisinde devam edecek” dedi. Yeni hükümet üyeleri daha sonra Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de düzenlenen törenle, Sergio Mattarella'nın huzurunda tek tek yemin etti.

Paolo Gentiloni bunun ardından başbakanlık sarayı Chigi'ye geçerek, Matteo Renzi'den görevi devraldı.

Renzi, görev değişiminin sembolü olarak halefi Gentiloni'ye küçük bir çan verdi. Gentiloni de vakit kaybetmeden topladığı Bakanlar Kurulu toplantısını, bu çanı çalarak başlattı.

Gentiloni, Silvio Berlusconi'nin 2011'deki istifasının ardından 4'üncü, 1946'da ilan edilen cumhuriyet tarihinde ise 28'nci halkın seçimiyle göreve gelmemiş başbakan olma özelliğini taşıyor.

KOALİSYON HÜKÜMETİ

Parlamentonun her iki kanadında en fazla sandalye sayısına sahip olmasına karşın, Demokrat Parti'nin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu bulunmamasından ötürü Gentiloni, koalisyona başvurmak zorunda kaldı. 18 bakanın 11'ini Demokrat Parti'den, 3'ünü Yeni Merkez Sağ'dan (NCD), 1'ini Hristiyan Demokrat Birliği'nden (UDC) seçen Gentiloni, 3'ünü ise teknik isimlerden belirledi.

MUHALEFET TEPKİLİ: DEMOKRASİ DOLANDIRICILARI

Öte yandan, Gentiloni'nin, seçim kazanmadan son 5 yılda peş peşe bu görevi alan 4'üncü başbakan olması, Renzi'ye çok yakın bir isim olmasının yanı sıra, bakanlarının 3'te 2'sini de onun kabinesinden seçmesi muhalefetin tepkisine yol açtı.

Muhalefet, referandumdaki ağır yenilgisinin ardından Renzi'nin istifasıyla "çok şey değiştiğini" ama yeni hükümetle aslında "hiçbir şey değişmediğini", eskisinin kopyası bir yönetimle karşı karşıya bırakıldıklarını ifade ediyor.

Ana muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi'nden Alessandro Di Battista, “Demokrasi dolandırıcıları koltuğa yapıştı” sözleriyle eleştiride bulunurken, İtalya'nın Kardeşleri (FDL) partisi lideri Giorgia Meloni ise, “Bu hükümetin diğerinden ne farkı var? Resmen İtalyanların yüzüne tükürüyorlar” diye tepkisini ortaya koydu.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Kuzey Ligi (Lega Nord) lideri Matteo Salvini ise, yeni hükümeti "gülünç" olarak nitelerken, "Angelino Alfano, içişleri bakanıyken ülkeyi göçmenlerle doldurdu, şimdi de dışişleri bakanlığına atandı. Bu bir hükümet değil, koltuğu boşuna işgal edenler topluluğu" diye öfkesini dile getirdi.

Salvini de, 5 Yıldız Hareketi ve FDL gibi derhal erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı. (DHA)

www.evrensel.net