Bir hayalperestin anıları

Bir hayalperestin anıları

“Çayırlık bir arazi vardı. Etrafını doğal bir çit gibi heybetli çalılar, ağaçlıklar çevirirdi. Bu doğal çit adeta manzaramın çerçevesiydi. Çalıların kutsal olduğunu düşünürdüm; ruhların kalesiydi orası...” böylesi manzaraların kitap satırlarının arasından da olsa gelip bizi

Sevda Aydın

“Çayırlık bir arazi vardı. Etrafını doğal bir çit gibi heybetli çalılar, ağaçlıklar çevirirdi. Bu doğal çit adeta manzaramın çerçevesiydi. Çalıların kutsal olduğunu düşünürdüm; ruhların kalesiydi orası...” böylesi manzaraların kitap satırlarının arasından da olsa gelip bizi bulmasını kim istemez... Kent yaşamının hay huyu içinde küçücük kalan modern insan çoğu zaman sadece edebiyatla hayal dünyasını kotuyabiliyor, yanılıyor muyum?
 Patti Smith Amerikalı müzisyen ve şair. Horses albümünün punk-rock’ın doğuşunda etkili olduğu kabul edilir, hatta biyografisinde “Amerikan gençlerini Fransız şiiriyle tanıştırdı” diye yazıyor. Smith’den bir ip ucu da belki Bruce Springsteen ile yazdığı ‘Because the Night’ şarkısı olabilir. Hep bir kitap yazmayı hayal eden Smith Hayalperestler’i yazarken bir gün ince bir kitap olacağını düşünmediğini ön sözünde anlatıyor. Kitabın öyküsü 1991 yılında kocası ve iki çocuğuyla birlikte Clair Gölü’ne bakan eski bir taş evde otururken aldığı bir mektupla başlıyor. Mektubu yazan Hanuman Kitaplarının Kurucusu Raymond Foye. Foye, Smith’den bir metin yazmasını istiyor. Kareli kağıt üzerine elle yazılan ‘Hayalperstler’i Foye’a 30 Aralık 1991’de 45. doğum gününde teslim ediyor. Kitabın bir kopyasını da babasına veriyor Smith. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra babası, ölümüne yakın bir zamanda, ‘Patrica kitabını okudum. İyi bir yazarsın’ der, sonra da bir kahve yapar. Patti  bu anısını, ‘Bu babamdan hayatı boyunca aldığım böylesi tek övgüdür,” diyerek anlatıyor kitabının ön sözünde.
Kısa süre önce yayımlanan Çoluk Çocuk isimli otobiyografisini okuyanlar için çok tanıdık gelecek Hayalperestler. Otobiyografiler   gerçek olmasına özen göstermek, geçmişine dürüst davranmaksa bu zor noktayı yakalıyor Smith. Ön sözüne şu notu iliştiriyor, “Bu minik kitapta her şey aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı...’
Hayalperestler sanatla, aşkla ve şiirle geçecek bir ömrün ilk izleklerinden oluşuyor. Smith, bu satırlarının arasında arayışlarını, sorgulamalarını anlatıyor. Sanatla geçen böyle bir ömrün doğayla olan bu etkileşimi okurun da dikkatini çekecektir.  
Çoluk çocuk’la 2010 National Book Award’ı kazanan Patti Smith, kendi doğruları üzerinde tutarlı duruşu ve Rock müziğine kattıklarıyla kuşkusuz önemli bir sanatçı. Smith’in kişisel anılarıyla, hayal dünyasıyla tanışmak için Hayalperestler iyi bir başlangıç olabilir.

Hayalperestler,
Patti Smith, Çev:  Emre Ülgen Da, Domingo Yay, l80 sayfa

www.evrensel.net