İdam edilen Erdal Eren mezarı başında anılacak

İdam edilen Erdal Eren mezarı başında anılacak

12 Eylül döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, bugün Emek Gençliği'nin çağrısıyla Karşıyaka Mezarlığı'nda anılacak.

12 Eylül faşist cuntası tarafından idam edilen Erdal Eren, idam edilişinin 36. yılında mezarı başında anılacak. Emek Gençliğinin çağrısıyla Karşıyaka Mezarlığında bir araya gelecek olan gençler, darbecilere ve sivil dikta çabalarına tepki gösterecek. Anma etkinliği için Karşıya Mezarlığı 2 No’lu kapıda saat 12.00’de buluşulacak. 

12 Eylül döneminde Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) üyesi olan Erdal Eren, bir askeri öldürdüğü iftirasıyla yaşı büyütülerek idam edilmişti. ODTÜ Öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 akşamı Ankara’nın Yukarı Ayrancı semtinde, duvara yazı yazarken, dönemin MHP’li Bakanı Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vuruldu. Kurşunlamakla yetinmeyen ve yaralı olan Sinan Suner’i arabasına alan Ezendemir, başkent sokaklarında dolaştırıp işkence etti. Kan kaybından öldüğünü anlayınca da Sinan Suner’i bir hastanenin kapısına atıp kaçtı. Olayın duyulmasının ardından ODTÜ’lü arkadaşları ve yoldaşları 2 Şubat 1980’de Sinan Suner’in öldürüldüğü Ayrancı Hoşdere Caddesi’nde eylem düzenledi. Yapılan protestoya cunta askerleri müdahale etmiş ve çıkan çatışmada Er Zekeriya Önge yaşamını yitirmişti.

Er Önge’yi Erdal Eren’in vurduğu iddia edilerek, Erdal gözaltına alındı daha sonra Mamak Askeri Cezaevine konuldu. Erdal Eren 12 Eylül faşist cuntasının işbaşına gelmesinin ardından, Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” talimatı doğrultusunda 13 Aralık 1980’de idam edildi. Erdal’ın idam haberini duyan yoldaşları bunu protesto ettiler. O protestoda gözaltına alınan yine devrimci bir lise öğrencisi olan Ercan Koca da 16 Aralık’ta polislerin işkencesinde öldürüldü. Erdal, her yıl Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2016 08:44
www.evrensel.net