Siyah Bant sansürü tartışacak

Siyah Bant sansürü tartışacak

Siyah Bant, yarın 8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali kapsamında sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalarla mücadeleyi konuşacak.

Türkiye'de sanatta sansürün aktörlerini ve yöntemlerini araştırmak, internet sitesi ve yayın aracılığıyla belgelemek ve sanatsal ifade özgürlüğü hakkını savunmak amacıyla 2011 yılında bir grup kültür sanat emekçisi tarafından kurulan Siyah Bant, yarın 8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali kapsamında sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalarla mücadeleyi konuşacak. 

Siyah Bant; sansürü, sanat eserlerinin üretimini ve dolaşımını engelleyen yahut kısıtlayan süreçleri de kapsayan şemsiye bir kavram olarak kullanıyor. Sansürün hangi mekanizmalarla işlediği ve buna karşı ne şekilde mücadele edilebileceği üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda bugüne kadar çeşitli araştırmalar, raporlar ve bir kılavuz yayımlayan ve sansür vakaları karşısında sanatçılarla dayanışarak seslerinin duyurulması için çalışan Siyah Bant’tan  Asena Günal, bugünkü sunumda hem genel olarak Siyah Bant’ı hem de “Türkiye’deki Film Festivalleri ve Sanatta İfade Özgürlüğü” raporunu merkeze alarak sinema alanında yaptıkları çalışmaları aktaracak. 

Cezayir Salonu’nda gerçekleşecek olan etkinlik 19.30’da başlayacak. 

BARIŞ PORTRELERİ FESTİVALDE

8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin bugünkü programında 10 Ekim Ankara Katliamı’nı anlatan Barış belgesellerinden biri yer alıyor. Yönetmenler İlker Kılıç ve Gökhan Çakır’ın çektiği “Benim Annemi Kuşlar Bile Severdi” belgeseli, Katliamda hayatını kaybedenleri tanımak, anılarını yaşatmak üzere oluşturulan Barış Belgeselleri Kolektifinin ürünlerinden biri olan belgesel, İstanbul’dan mitinge katılan dört kişinin aileleri ve yakınları ile yapılan görüşmeleri ve Ankara Garı önündeki patlama ile ilgili birebir tanıklıkları yansıtıyor. 
Festivalin diğer gösterimleri arasında ise Yönetmen Ammar Aziz’in “Ceviz Ağacı”, Şaban Karabeli’nin “    Kutup Yıldızı” ve Yönetmen Reber Dosky’nin “Kobanêli Keskin Nişancı”  gibi filmler yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Aralık 2016 18:43
www.evrensel.net