Suriye’ye diplomatik baskı büyüyor
aciklama1

Suriye’ye diplomatik baskı büyüyor

Suriye’deki Hula Katliamını gerekçe göstererek Suriyeli diplomatları sınır dışı eden ülkeler kervanına Türkiye de katıldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hula Katliamı'nı Suriye güvenlik güçlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi ancak bu yönde başta Birleşmiş Milletler gözlem

Dün de aralarında Fransa, Almanya, İngiltere, Portekiz, Avustralya, İtalya, İspanya, Kanada gibi ülkeler aynı gerekçeyle Suriyeli diplomatları kovma kararı almıştı.

Hula Katliamı'nın kimler tarafından işlendiği henüz bilinmese de, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu NATO güçleri, bu katliamı Suriye'ye dış müdahale bahanesi olarak kullanmak için düğmeye bastı. Türkiye'nin Suriye'de sayısı terör eylemi düzenleyen ve sayısız asker ve sivilin ölümüne neden olan silahlı islamcı muhalifleri barındırdığı biliniyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: "Suriye güvenlik güçlerinin Humus’un El-Hule ilçesinde gerçekleştirdiği, 50’si çocuk olmak üzere en az 110 masum sivilin hayatlarına malolan toplu katliam, uluslararası camiada büyük bir infiale yol açmıştır. İnsanlığa karşı suç niteliğindeki bu eyleme karşı sessiz ve tepkisiz kalınması söz konusu dahi olamaz. Sivil halka karşı toplu bir katliama girişenlerin işledikleri bu vahim insanlık suçu cezasız kalamaz. Bu alçakça katliama karşı tek sesle, birlik içinde gerekli tepkileri vermek uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur.

Bu anlayış doğrultusunda, ülkemiz tarafından da Suriye Yönetimi’ne karşı yeni tedbirler alınması gerekli görülmüştür. Evsahibi ülke olarak, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’nin 9. Maddesi uyarınca, Suriye’nin Ankara’daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkemizden ayrılması talep edilmiştir.

Bakanlığımıza çağrılan Büyükelçilik Geçici Maslahatgüzarı’na bugün (30 Mayıs) bir Nota ile gerekli bildirim yapılmıştır.

Suriye Yönetimi’nden beklenen, uluslararası camianın çağrıları doğrultusunda, bir an önce sivil halka yönelik şiddet eylemlerine son vermesi ve halkın meşru talepleri doğrultusunda, ülkede demokratik bir geçiş sürecinin önünü açmasıdır.

Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır. Bu komşu, tarihdaş ve kardeş Suriye halkına karşı manevi ve vicdanı sorumluluğumuzdur."

ANNAN: DÖNÜLMEZ NOKTAYA GELİNDİ

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, 15 aydır devam eden çatışmaların ardından Suriye'nin artık dönülmez bir noktaya geldiğini söyledi.

Annan bu açıklamayı, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüştükten sonra yaptı. Kofi Annan, altı maddelik barış planının 'gerektiği gibi' uygulanamadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)


ÇİN, ASKERİ MÜDAHALEYE KARŞI

Çin, Suriye’de bir askeri operasyonla ya da zorla rejim değişikliğine karşı çıktığını yineledi ve tüm tarafları Kofi Annan’ın arabuluculuk çabalarını desteklemeye çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Liu Weimin, Pekin’deki olağan basın toplantısında gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını cevaplarken, ülkesinin Suriye’ye askeri müdahaleye karşı olduğunu ve zorla rejim değişikliğini desteklemeyeceklerini ifade etti. Liu, Suriye krizinin çözümünde temel rotanın hala tüm tarafların tamamen Annan'ın arabuluculuk çabalarını desteklemesi olduğunu da vurguladı. Çin’in Suriyeli diplomatları sınır dışı edip etmeyeceği sorusuna da Liu, "Pekin’deki Suriye büyükelçiliği üzerinde herhangi bir etki olduğunu duymadım’’ şeklinde cevap verdi.

Konuşmasında Liu, Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vereceğini ifade etti.

www.evrensel.net