12 Aralık 2016 16:42

OHAL sonrası tutuklu sayısı 195 bine ulaştı

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, kesin olmayan verilere göre, 170-180 bin olan tutuklu sayısının OHAL sonrası 195 bine ulaştığını belirtti.

Paylaş

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde basın açıklaması düzenledi. “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” ve “İçeride dışarıda, dayanışma haktır” pankartı açılan eylemde, “Tecride hayır, F tipi hapishaneler kaldırılsın”, “Çocuk hapishaneleri kaldırılsın” ile “Çocuğa tacizi görmezden gelenler suça ortaktır” dövizleri taşındı. Sık sık “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tecride sürgüne hayır” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan
İHD Cezaevi Komisyonu Üyesi Hatice Onaran, sistemin en demokratik taleplere dahi saldırarak, mücadele yürüten tüm kesimleri susturmaya çalıştığını belirtti.

Adalet Bakanlığının açıklamalarına göre, Türkiye’de toplam 372 cezaevinin olduğunu kaydeden Onaran, kesin olmayan verilere göre, 170-180 bin olan tutuklu ve hükümlü sayısının OHAL sonrası 215 bini bulduğunu söyledi. Onaran, daha sonra 30 bine yakın adli tutuklunun bırakılmasına rağmen, tutuklamaların devam etmesiyle sayının 195 bine ulaştığı bilgisini paylaştı.

Annesi ile birlikte cezaevinde kalan 0-6 yaş arası 510 çocuğun olduğunu ifade eden Onaran, 18 yaş altı çocuk tutuklu sayısının 2 bin 584, kadın tutuklu sayısının 5 bin 971 ve LGBTİ tutuklu sayısının ise 79 olduğunu belirtti. (İstanbul/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meteorolojiden 3 il için kar uyarısı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa