Kim Phuc Livaneli için İstanbul’a geliyor

Kim Phuc Livaneli için İstanbul’a geliyor

Vietnam Savaşı sırasında, savaşın sembolü haline gelen Kim Phuc, Zülfü Livaneli’nin 50.sanat yılı için İstanbul’a geliyor.

Vietnam Savaşı sırasında Napalm bombası atıldığı sırada çekilen fotoğrafta küçük bir kız olarak yer alan ve savaşın sembolü haline gelen Kim Phuc, Zülfü Livaneli’nin 50.sanat yılı için İstanbul’a geliyor. 

Müzisyen , edebiyatçı ve barış elçisi Zülfü Livaneli’nin 50.sanat yılında bir sempozyum ve sergi düzenliyor. Müzik, anılar/dostluklar ve edebiyat olmak üzere üç farklı oturumdan ve oluşacak sempozyumda ulusal ve uluslararası konuklar konuşmacı olarak yer alacak.

Zülfü Livaneli adına düzenlenen sempozyum için Türkiye’ye gelecek isimler arasında Vietnam Savaşı sırasında Napalm bombası atıldığı sırada çekilen fotoğrafta küçük bir kız olarak yer alan ve savaşın sembolü haline gelen Kim Phuc da bulunuyor.

Yaşadığı olay sonrası birçok operasyon geçiren ve yaşaması mucize olarak görülen Phuc, Zülfü Livaneli gibi UNESCO iyi niyet elçisi olup bir dönem kendisiyle birlikte görev yapmıştır. Bugün 53 yaşında olan Kim Phuc Kanada’da yaşıyor. “Kim Vakfı” ile çocuk savaş kurbanlarını iyileştirmek için çaba sarf ediyor.

Alman Piyanist Henning Schmiedt, Murat Meriç, Nebil Özgentürk, Sunay Akın,  Selahattin Duman, Prof.Onur Bilge Kula, Zafer Köse, Feridun Andaç, Zeynep Oral ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ın konuşmacı olarak yer alacağı sempozyuma birçok önemli isim davet edildi.

BARIŞA VE ÖZGÜRLÜĞE ADANMIŞ BİR YAŞAM SERGİSİ

Tarabya Oteli’nde gerçekleştirilecek sempozyumun ardından konuklarla birlikte Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ne geçilerek Zülfü Livaneli’nin kişisel eşyalarının ve fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net