Asgari ücret vergiden muaf tutulmalı

Asgari ücret vergiden muaf tutulmalı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci görüşmede bir araya geldi. Hükümet 3 çocuklu bir aileden neredeyse vergi alınmadığını savundu.

Birkan BULUT
Ankara

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci görüşme için Türk-İş binasında toplandı. Toplantı öncesi yapılan açıklamalarda Hükümet kanadı 3 çocuklu bir aileden neredeyse vergi alınmadığını savunurken, Türk-İş Temsilcisi Nazmi Irgat ise asgari ücretin taban ücret olarak tamamen vergiden muaf tutulması gerektiğini vurguladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarının belirlenmesi için ikinci toplantıda bir araya geldi. Türk-İş binasında yapılan toplantı, İstanbul’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, geçen yıl asgari ücret uygulaması destekleri ve farklı sektörlerde hangi oranlarda uygulandığına ilişkin hazırladıkları raporu sunacaklarını söyledi. 2016 yılında asgari ücretten yararlananlar ve 2017 yılı asgari geçim indirimi öngörülerinin de bu raporda yer alacağını belirten Önder, TÜİK’in de asgari ücrete ilişkin geçen yıl ve bu yılki verileri hazırlamasını beklediklerini aktardı.

‘ASIL KARARI MALİYE VERİR’

Gazetecilerin asgari ücretin vergiden muaf tutulmasına ilişkin sorusuna yanıt veren Önder, asgari geçim indirimi nedeniyle asgari ücretten çok az vergi alındığını savundu ve “3 çocuklu bir aileden neredeyse vergi alınmadığını söyleyebiliriz” dedi. İşçi ve patron taraflarından talep olması halinde bunu değerlendirebileceklerini belirten Önder, bu konuda asıl kararın ise maliye bakanlığında olduğunu söyledi. Asgari ücrete yapılacak zam konusunda çeşitli alternatifler hazırladıklarını ifade eden Önder, basından da takip ettiklerini, Türk-İş’in asgari ücretin 1600 TL olmasını istediğini, işveren kesiminin de ekonomi verileri gerekçe göstererek hiç zam olmamasını istediğini söyledi.

‘3 ÇOCUKLU AİLE ÜZERİNDEN TARTIŞILAMAZ’

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise, öncelikle kamuoyunun büyük bir beklentisi olduğunu söyledi. Asgari ücretten etkilenecek olan emekçilerin 6.5 milyonun çok üzerinde olduğunu belirten Irgat, Çalışma Genel Müdürü Önder’in sözlerini de eleştirdi. Asgari geçim indirimi ile 3 çocuklu ailelerin vergi durumunun farklı olabileceğini ancak vergi sorununun böyle açıklanamayacağını ifade eden Irgat, “Biz asgari ücretin en taban ücret olarak vergiden tamamen muaf tutulmasını istiyoruz. İşçilerin alım gücünün en fazla düştüğü, TL’nin değer kaybettiği bir süreci yaşıyoruz” dedi.

TİSK Temsilcisi Metin Demir de yılın ilk üç ayındaki vergi ertelemesine ilişkin soru üzerine ocak, şubat ve mart ayları prim ertelemelerinin hükümetin ekonomik durumun farkına vararak verdiği destek olduğunu, bunun asgari ücret ile birlikte düşünülmemesi gerektiğini dile getirdi.

www.evrensel.net