'Hocalarımıza sahip çıkmalıyız'

'Hocalarımıza sahip çıkmalıyız'

Kocaeli'de eski bir metal işçisi, KHK ile işten atılan akademisyen Yücel Demirer'le ilgili mektup yazdı.

Eski Metal İşçisi
Kocaeli

30 Kasım’da dayanışma için türkü gecesi var dediler, ben de severim türküleri fakat sırf dayanışma gecesi diye gittim yalan yok iyi ki de gitmişim. Güzel bir insanla daha tanıştım biraz muhabbet ettik. Kendisi akademisyen olan Yücel Demirer, daha önceleri adını duymuştum fakat kendisiyle yeni karşılaştım. 

Kim bilir kaç tane öğrenci yetiştirip bu ülkenin, insanlığın faydasına çalışan hatta sonradan öğreniyorum ki biz emekçilerinde yanında olan, fakat ne yazık ki son olan olaylardan sonra eşi ve kendisi ihraç edilen bilim insanlarındanmış. Bu güzel insanın konuşmaları, dik duruşu, umudu ve bizlerin derdini kendi derdi gibi sahiplenmesi hoşuma gitti. 

Kafam karıştı saatlerce uyuyamadım. Mesela ben gece gündüz çalıştım senelerce üstüme başıma almadım, sırf kardeşlerimi okutmak için bu da yetmedi; başka öğrencilere destek oldum işsiz kaldım işsizlik maaşımdan hatta tazminatımda verdim... Artık bu da bana yetmiyor belki bir şeyler yapıp birkaç öğrenciye daha destek olurum diye saçma sapan iş imkanları arıyorum. Neden mi? Saçma sapan çünkü senelerce sadece işçilik yaptım başka bir şey yapabilir miyim başarabilir miyim, yaşlanıyorum korkularım var. 

Ben sadece bir örneğim benim gibi bir sürü insan çocuklarını okutmak için uğraşıyor. Peki adama sormazlar mı ben gece gündüz eşek gibi çalışıp çocuklarımı okutmaya çalışırken sen benim hocalarıma akademisyenlerime bu kadar akıllı verimli insanlara nasıl bunları yapıyorsun şimdi ben çocuklarımı kime emanet edeceğim? Bu insanlar çocuklara taciz tecavüz mü etti, insan mı öldürdü, hırsızlık mı yaptı, vatana mı ihanet etti yoksa savaşlar olsun çocuklar mı ölsün dedi... Hiçbiri! Bu zamanda çocuk yetiştirenlerin duyarlı olması ve hocalarımıza sahip çıkması lazım, ne diyelim Yücel hocam iyi ki varsınız sizi tanıdığıma çok ama çok memnun oldum. Akademisyen, hoca, bilmem ne olmanız bir yana harika bir insansınız ve yine söylüyorum her nedense bu dünyada akıllı insanlardan korkuyorlar. En yakın zamanda çocuklarınızla kavuşmanız dileğiyle, saygılar.

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Aralık 2016 10:23
www.evrensel.net