Mezun öğrencilere soruşturma açıldı

Mezun öğrencilere soruşturma açıldı

Pamukkale Üniversitesi'nde aralarında mezunların da bulunduğu 6 öğrenciye "PKK/KCK'nin propagandası yapmak" iddiasıyla soruşturma açıldı. 

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü tarafından aralarında üniversiteden geçtiğimiz yıl mezun olmuş ve okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin de bulunduğu 6 öğrenciye net olarak hiç bir eylem ve etkinlik gerekçe gösterilmeden soruşturma açıldı. Öğrencilere iletilen soruşturma evrakında, "PKK/KCK Terör Örgütünün gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) içerisinde yer alarak, PKK/KCK Terör Örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda ilimizde eylem/etkinlik düzenleyerek Terör Örgütü Propagandası yapmak" ifadelerine yer verildi. 

'DİPLOMALARIMIZLA TEHDİT EDİLİYORUZ'

Geçtiğimiz yıl PAÜ'den mezun olan F.Ü., üniversiteden mezun olmasına rağmen açılan soruşturmaya tepki göstererek, "Bugün üniversiteden mezun olduğumuz halde hala Saray'dan emir alan rektörler tarafından soruşturmaya tabi tutuluyoruz. Yeni mezun olduğumuz için diplomalarımız bizlere hala verilmedi. Biz bugün bu soruşturmalardan dolayı diplomalarımızı alamıyoruz. Üniversite yönetimi tarafından diplomalarımızla tehdit ediliyoruz" dedi.

UZAKLAŞTIRILAN ÖĞRENCİYE DE SORUŞTURMA 

Geçtiğimiz yıl üniversiteden bir yıl süreyle uzaklaştırılan S.G., üst üste açılan soruşturmaların amacının muhalif öğrencileri okuldan atma girişimi olduğunu söyledi. Üniversite rektörünün emniyetten aldığı talimatlarla öğrencileri baskı altında tutmak istediğini aktaran S.G., "Bir yıldır üniversiteye gitmiyorum bile, bu neyin soruşturması?" ifadelerini kullandı.

OHAL sürecinin iktidar tarafından bir fırsata çevrildiğini dile getiren S.G., öğrencilerin tek tipleştirilmeye çalışıldığını söyledi. S.G., "Türkiye'nin içinde olduğu mevcut kaostan kendilerince 'AK' olan bizim için ise kara olan bir gençlik çıkartmak istiyorlar. Fakat biz bu oyunu demokratik yollarla bozarız. Üniversitelerde gerici gençlik oluşumlarına izin vermeyeceğiz" diye konuştu. (DİHABER)

www.evrensel.net