Vali, Menderes patronunu bir de işçilere sorsun!

Vali, Menderes patronunu bir de işçilere sorsun!

Emek Partisi Denizli İl Başkanı Özge Akkaya, sendikaya üye olduğu için işçileri işten atan patronun vali tarafından övülmesine tepki gösterdi.

Denizli’de Menderes Tekstil Patronu Rıza Akça inşa ettirdiği 240 konutu 500’er lira taksit ile toplamda 43’er bin liraya işçilerine sattı.

Tapu teslim törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile birlikte katılan Denizli Valisi Ahmet Altıparmak meseleyi sosyal medya hesabından; “İnanabiliyor musunuz? Bir iş adamı çalışanları için kooperatif kuruyor ve onları 500 TL taksitle dayalı döşeli ev sahibi yapıyor.” şeklinde duyururken, yerel basın ‘şeker patron’ imajı çizdi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan  Emek Partisi Denizli İl Başkanı Özge Akkaya, “Denizli’nin Mülki Amiri Ahmet Altıparmak sosyal medyadan Menderes Tekstil patronuna dizdiği övgüler ile yerel basının gündemine oturmuştu. Vali Altıparmak’a sormak gerekli, Menderes patronu işçilerin anayasal hakkı olan sendikaya üye olma hakkını, Denizli kamuoyunun önünde ayakları altına aldığında Denizli Valiliği Menderes işçilerinin haklarını korumak için ne yapmıştır” dedi. 

SENDİKAYA ÜYE OLAN İŞÇİLERİ ATTI

Valiyi Menderes patronuna gösterdiği ilginin yüzde 1’ini Menderes işçilerine göstermeye çağıran Akkaya, “Öve öve bitiremediğiniz Menderes patronunu gelin bir de biz anlatalım. İşçiler geçmişte basına yansıyan demeçleri ile Menderes Patronu Rıza Akça’yı işçi düşmanı, sendikaya bir işçi üye olduğunda ailesi ve akrabalarını işten atan, şehirde barındırmayan bir patron olarak gördüklerini söylemişlerdi. 2008’de sendikaya üye olduğu için 200’e yakın işçiyi işten atan Akça, o yıllarda 4 bin 200 işçinin çalıştığı Menderes Tekstil’de aynı soyadı taşıyan tüm işçileri işten attı. ‘Üstün kalite, zamanında sevkiyat, koşulsuz müşteri memnuniyetini’ savunan Menderes patronu sırtından milyonlar kazandığı işçilere haklarını tanımadı. İşten atılan işçiler Denizli’de hiç bir tekstil fabrikasında işe alınmadı” şeklinde konuştu.

DENİZLİ KAYIT DIŞI ÇALIŞMADA İLK SIRADA

Akkaya sözlerine şöyle devam etti; “Menderes Tekstil’de her yıl bir ölümlü kaza yaşanır. 2015’de fabrikada gece vardiyasında çıkan yangında bir işçi yanarak iş cinayetine kurban gitmiştir. Sayın Vali peki siz Denizli’nin mülki amiri olarak, 70 bin tekstil işçisinin çalıştığı kentte 1 tane sendikalı iş yeri olmadığına da inanabiliyor musunuz? Denizli Valisinin inanamayacağı başka şeyler de var mesela; Denizli SGK verilerine göre yüzde 34 ile kayıt dışı çalıştırmada Türkiye birincisi, yani her 3 işçiden biri kayıt dışı, güvencesiz ve kölece çalışma koşullarında çalıştırılıyor. Emek Partisi olarak Vali Beye patronları övmek yerine Denizli’deki bu hukuksuz durumla mücadele etmesini tavsiye ediyoruz.” (Denizli/EVRENSEL)

www.evrensel.net