'Emekli babamdan daha az alıyorum'

'Emekli babamdan daha az alıyorum'

Evrensel, Gebze'de depo işçileriyle bir araya geldi. İşçilerin şikayetleri asgari ücret ve prim sistemi üzerinde yoğunlaşıyor.

Fırat TURGUT
Gebze

Gebze’de depo işçileriyle bir araya geliyoruz. İşçilere bir dokun bin ah işit... Ortalama 300 kişinin çalıştığı depoda, çalışanların yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. Firmanın, depolarda vasıfsız işçi çalıştırması kadın işçi yoğunluğuna sebep oluyor. Bunun yanında işçiler, kadın işçilerin ‘8-8.5 saat çalışıyorum, rahatım’ diyerek bu işi tercih ettiğini aktarıyor.

ASGARİ ÜCRET DIŞINDA BİR ŞEY YOK

İşçilerin gündemini en çok meşgul eden ve rahatsız eden konu ücret. “Asgari ücretle çalışıyoruz, kuru maaş alıyoruz” diyor işçiler. Ücret söz konusu olduğunda sohbet eskilere gidiyor. Bir işçinin tarif ettiği gibi “Şimdi emekli olan babamın çalıştığı zaman...”
Bir işçi şöyle diyor: “Babam bir boya fabrikasından emekli oldu. Emekli maaşı 2 bin 400 civarında. Eve gidiyorum, babam bana bakıyor, ‘Tüm aldığın para 1300 lira, ben oturduğum yerden 2 bin 400 lira alıyorum’ diyor. Zoruma gidiyor. Ama adam doğru diyor ya. Oturduğu yerden benden fazla alıyor.”

İşçiler asgari ücrete çalışmanın, üstelik ek bir gelir olmadan çalışmanın bazı zorunluluklardan kaynaklandığını söylüyor. “İşçilerin borçları var, kredi çekmiş onu ödüyor. Borcu varken de ses etmiyor, çalışıyor. İşten atılma korkusuyla hareket ediyorlar. İşten atılsa borcunu ödeyemeyecek” diyor bir işçi. “Ama bir bakıma da kaybedecek bir şey yok” diyor: “1 ay çalışıyorsun 1300 lira para alıyorsun. Ne bayram ne seyran ne yılbaşı. 12 bin tane mağaza çalışanı var. Ramazan Bayramı’nda 12 bin çalışana çikolata veriliyor. Kendi depomuza dağıtmadık. Bir çikolatadan bile aciziz burada. 50 liralık bir ramazan kumanyası yok ya. Bu şartlarda çalışmak istesek birçok yer var. Simit satsak daha çok para kazanırız.” 

PRİM SİSTEMİ: BİR NEVİ ÜCRETSİZ MESAİ

Birkaç ay öncesine kadar mesaiye kaldıklarını, böylece ek gelir elde ettiklerini belirten bir işçi, ancak performansa dayalı prim sistemi uygulamasıyla bunun da ortadan kalktığını anlatıyor: “Mesailer de çok iyi değildi tabii. Pazar günleri bile yüzde 50 alıyorduk. Bir ara çok yoğun mesai vardı. Ama şimdi prim sistemine çevirdiler. 'Mesaiye kaldırmıyorum' diyor. Performansa göre prim veriyor. Yahu sen işçiden daha çok verim almak istiyorsan 100-150 lira zam yap. Ama bana diyorsun ki sana ay sonunda yüz lira vereceğim. Artı performans sergilemeni istiyor. Zaten ben elimden gelenin fazlasını yapıyorum. Bunu söylediğimizde performansa dayalı prim sistemi diyorlar. Mesela bu ay hangimize ne kadar prim yattı? Bana yatmadı mesela. Diğerlerine de 20-30 lira yatmış. Kimi 10 lira alıyor, kimi 100 lira, kimi hiç almıyor. Adam bir gün hastalanmış işe gelmemiş diye bütün ayı silmiş, prim yatırmamış.”

AGİ OYUNUNDA HÂLÂ İŞÇİNİN KAFASI KARIŞIK

Asgari ücretin AGİ dahil 1300 lira yapılmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen işçinin kafasındaki soru işareti hâlâ gitmemiş. Bir işçi şöyle diyor: “Net asgari ücret ne kadar? Epey önce haberlerde söylemişlerdi. Asgari ücret net 1300 lira, AGİ hariç demişlerdi.” 

Başka bir işçi de kendi durumları üzerinden örnek vererek arkadaşını ikna ediyor. Bir arkadaşını göstererek, “Al işte 1320 lira para alıyor. AGİ hariç olsaydı daha fazla para alacaktı.”

www.evrensel.net