İstanbul'da 2 bombalı saldırı: 44 kişi hayatını kaybetti

İstanbul'da Beşiktaş'ta iki ayrı noktada çevik kuvvet polisine yönelik bombalı saldırıda 8'si sivil 44 kişi hayatını kaybetti.

Beşiktaş'ta Vodafone Arena Stadı'nın hemen yanındaki Beleştepe olarak bilinen yer ile Maçka Parkı'nda saat 22.30 sıralarında peş peşe iki bombalı saldırı meydana geldi. Saldırılarda 8'i sivil 44 kişi hayatını kaybetti, 155 kişi de yaralandı.  Saldırıları TAK üstlendi.

Beleştepe mevkiinde Çevik kuvvet otobüsünün yakınındaki bir aracın patlatıldığı, Maçka Parkı'nda ise canlı bombanın kendini patlattığı öğrenildi. Saldırıda çok sayıda polis yaralandı. Yaralılar ambulanslarla çevre hastanelere kaldırıldı. 

Patlama sonrası olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Patlama sesiyle stadın çevresinde görevli polisler havaya ateş açtı. Yanan araç, TOMA ile su sıkılarak söndürüldü. 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, olay yerinde incelemelerde bulundu. 

Polis yaptığı inceleme sırasında kontrollü patlama da gerçekleştirdi. Patlama çevrede de hasara neden oldu. Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nin camları da kırıldı.

BAŞBAKAN YILDIRIM İSTANBUL'A GELİYOR

Başbakan Binali Yıldırım'ın, Vodafone Arena'daki patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Valisi Vasip Şahin'den bilgi aldığı bildirildi.

SOYLU VE AKDAĞ İSTANBUL'A GELİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, İstanbul'daki patlamanın ardından Ankara'dan İstanbul'a gitmek üzere hareket ettiği bildirildi.

SOYLU HAVALANINDA AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vodafona Arena'nın yakınında meydana gelen patlamanın ardından Ankara'dan İstanbul'a hareket etmişti. İstanbul Havalimanı'nda patlamaya ilişkin açıklamalarda bulunan Soylu, "Stadın hemen üzerinde Süzer Plaza'yla yan yana olan daha önce 'Beleştepe' denilen yerde diğeri de Maçka Parkı'nda. Maçka Parkı'ndaki canlı bomba olduğu değerlendiriliyor. Ama bunların her birisi, olayın oluş şekli teyide muhtaç bilgilerdir. Şu anda büyün arkadaşlarımız olayın aydınlatılması noktasında çalışmalarını sürdürüyorlar. Yaralılar Şişli Etfal başta olmak üzere yakın birçok hastaneye sevk edildi. Sayın sağlık bakanımız da aile ve sosyal politikalar bakanımız da ilk önce olay yerine gideceğiz. Milletimizin ve özellikle polis teşkilatımızın hem geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, tabi şehit konusunda şimdi değil biraz sonra Valimizle ve Emniyet Müdürümüzle bir değerlendirme yaptıktan sonra kamuoyuna bir açıklamada bulunacağız" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Akdağ ile Aile Bakanı Kaya, olay yerinde incelemelerde bulundu.

6 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş'ta çevik kuvvet ekibine yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin terörden sorumlu başsavcı vekili İsmail Uçar ile 5 cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

Şiddetli patlama sesi İstanbul'un pek çok merkezinden duyuldu.

Taksim, Beşiktaş, Üsküdar, Levent gibi farklı semtlerde yaşayan sosyal medya kullanıcıları şiddetli bir ses duyduklarını belirtti.

(HABER MERKEZİ)

  •  

 

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Aralık 2016 10:10
www.evrensel.net