10 Aralık 2016 17:50

Kahraman kardeşler Kadıköy’de sahne alacak

Metin ve Kemal Kahraman kardeşler bu akşam (10 Aralık) Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak

Kahraman kardeşler Kadıköy’de sahne alacak

Paylaş

Metin ve Kemal Kahraman kardeşler, bu akşam (10 Aralık) Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak... Konserde eski çalışmalarının yeni sıra yeni çıkacak olan albümden de eserler seslendirecekler. 

Yurt içi ve yurt dışında birçok konser veren ve çok sayıda albüm, film müziği, belgesel projelerinde yer alan Kahraman kardeşler 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak. 

Konserde Viyolada Umut Kahraman, perkisyonda Levent Güzel ve kemanda Ahmet Tirgil Kahraman kardeşlere eşlik edecek. Konserde geçmişten bugüne albümlerinde yer alan eserlerin yanı sıra henüz gün yüzüne çıkmamış eserlere de yer verecekler... 

Deniz Koydum Adını, Meyman, Dewrano, Xece gibi sevilen şarkılarının yanı sıra, tematik albüm repertuvarlarıyla, 20 yıllık bir müzik hayatını geride bırakan Metin-Kemal Kahraman, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları ve Maviş Güneşer‘in solist olarak yer aldığı, Dersim ağıtlarından oluşan ‘ŞüaréDılgırani/ Küskün Ağıtlar“ isimli, yeni bir albümü önümüzdeki günlerde yayınlanacak.Albümde, Dersim’in siyasi tarihinden kesitleri ağıtlar yoluyla özetleyen bu albümde, Çanakkale Savaşı, Rus Harbi, 1938 katliamı, Kore Savaşı gibi sarsıcı toplumsal gelişmeler karşısında Dersim’in siyasi duruşuna açıklık getiren ağıtlara yer veriliyor. 

DÜNDEN BUGÜNE METİN-KEMAL KAHRAMAN

1993’de Deniz Koydum Adını, 1995’de Renklerde Yaşamak, 1997’de Yaşlılar Dersim Türküleri Söylüyor, 1999’da Ferfecir, 2000’de Sürela, 2002’de Meyman, 2006’da Çeveré Hazaru, 2011’de Saé Moru/ Şahmaran ve 2013’te de, bir film müziği albümü olarak, Oğul'u yayınladılar.

1997 yılında yayınladıkları Yaşlılar Dersim Türküleri Söylüyor isimli dokümanter albüm, bölgenin otantik müziğini yaşlıların kendi ağzından aktarmasıyla, hem bir müzik albümü, hem de, belge niteliği taşımaktadır. Albüm, Zazaca’nın özellikle genç kuşak sanatçılar arasında yeniden fark edilmesinde de, etkili oldu.

2000 yılında, Sürela albümü yayınlandı. Aynı yıl, Dersim halk müziği ozanlarından Zeynel Kahraman ve torunları Ercan Kahraman/ Deniz Yıldırım ikilisiyle, Hozat bölgesi ağıtlarını ve düğün müziklerini örnekleyen “Melem Tıya” ve “Davul Gırnata” albümlerini yayınladılar. Enstrümantal ağırlıklı albümleri Ferfecir, yayınlandığı yıldan itibaren, televizyonda ve radyoda haber programlarının, belgesellerin, tiyatro oyunlarının ve filmlerin popüler eşlik müzikleri arasına girdi. Ferfecir, dinleyiciler arasında da, ikilinin en sevilen çalışması olarak öne çıktı.

2007’de yayınlanan Çeveré Hazaru albümü, Dersim Aleviliği üzerine yaptıkları sözlü tarih çalışmasının bir ürünüdür. Kureyşanlı Pir Seyid Mahmut Yıldız’ın önemli katkılarıyla gerçekleşen bu albüm, hemen hepsi yeni derlenmiş Zazaca / Kürtçe beyitlerden oluşan müziklerinin yanı sıra, Dersim inanç sisteminde merkezi bir yerde duran Düzgın, Hızır gibi kutsiyetler ve inanç takvimi, ibadet rituelleri hakkında bilgiler içeren kitapçığıyla da, alanında önemli bir kaynaktır.

2011 yılında yayınladıkları Şahmaran albümünde, Şahmaran masalının Anadolu'nun yaşayan dilleri Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Zazaca versiyonları bir araya getirilmiş, müzikal bir yaklaşımla sunulmuştur. Masalın Zazaca versiyonunda, Dersim’in önemli anlatıcı-ozanlarından Mırsaé Sılemani’nin anlatısı temel alınmıştır. Bunun yanı sıra albümde yer verilen, Mardin / Nusaybinli dengbej Ahmedi Berti’nin anlatısıyla beraber, masalın bugüne kadar bölük pörçük bilinen parçaları birleştirilmiş ve böylece, anahtar simgelerle yüklü bu metnin çok katmanlı yapısı daha anlaşılır olmuştur. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Başkanlık anayasası teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa