'Barış suçunu işlemeye devam edeceğiz'

'Barış suçunu işlemeye devam edeceğiz'

KHK ile ihraç edilen akademisyenler İzmir Dayanışma Akademisi'nin ikinci dersini gerçekleştirdi

Barış istedikleri için KHK'yla meslekten ihraç edilen akademisyenler, İzmir Dayanışma Akademisi'nin dersinde konuşmaya yaparak hem akademiye yönelik saldırıların dayanışma ile aşılabileceğini hem de barış suçunu işlemeye devam edeceklerini dile getirdiler. 

'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisine imza attıkları için meslekten ihraç edilen, haklarında idari ve adli soruşturma açılan İzmir üniversitelerinde görevli akademisyenler bir araya gelerek kurduğu İzmir Dayanışma Akademisi ikinci dersini gerçekleştirdi. 

Tepekule Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinliğin moderatörlüğü Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nilgün Toker Kılınç yaparken, etkinliği konuşmacıları son OHAL KHK'lar ile ihraç edilen Akdeniz Üniversitesi'nden Doç Dr. Mustafa Cumhur İzgi ile Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nden Doç. Dr. Canani Kaygusuz idi. Etkinliğe, akademisyenlerin ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra geniş çevreden katılım gerçekleşti. 

Doç. Dr. Mustafa Cumhur İzgi, saldırıları dayanışma ile aşabileceğinin belirterek "Ancak barışın olduğu yerde sağlığı konuşabileceğimiz ve barışa olan ihtiyacımızı öğrencilerimize aktarmak gerektiğinin önemini hissettiğimiz için barış bildirisine imza attık. Bu suç da olsa barış talebimizi dile getirmeye devam edeceğiz" dedi. 

'SAVAŞ BİR İKNA ARACI'

Sağlık hakkının kaybının herkes için handikap oluşturduğunu dile getiren İzgi şunları söyledi "Sosyal hakların örselendiği böylesi ortamlarda baskı, şiddet ve hatta savaş bir ikna aracı olarak kullanılmaktadır. Devlet sosyal hakları ortadan kaldırarak yerine sosyal yardımları  koyarak adaletsizliği, eşitsizliği yönetilebilir hale getirmektedir. Bu ortamda sağlık çalışanları da hastaların gereksinimi ile piyasanın ihtiyaçları arasına sıkışmışlardır. Sosyal hakların sınıfsal mücadelelerle elde edildiğini unutmamak gerekiyor.Günümüzde sürdürülen sosyal hak mücadelelerinin neoliberal politika mağdurlarının bir savunma mekanizması olduğunu ifade etmek  gerekir. Vahşi kapitalizmin neoliberalizm adı altında yeniden ideolojik egemenlik kurduğu günümüzde sosyal hak taleplerinin sınıfsal olduğunu gözardı etmeden sahip çıkılması gerekiyor". 

'BİR RAHATSIZLIK OLMA HALİNDEYİZ'

Vicdansızlığa Karşı "Suç Ortaklığı" sunumuyla Doç. Dr. Canani Kaygusuz  da dayanışmanın iyileştirici olduğunu ifade ederek "Burada olmak gerçekten çok güzel bir şey.  Bir imza ile insanın başına neler gelebileceğini görmek çok güzel bir şey. Hayatın ne kadar naif olduğunu ne kadar kırılgan olduğunu, her an her şeyin nasıl dönüşebileceğini bana öğretti. Biz bir rahatsızlık olma halindeyiz. Örneğin her birimizin yaşan alanına dokunan, bizi yaşam alanımızdan çekip başka bir yere her şey bizi rahatsız ediyor. Sokağa çıkıp kendimizi ifade edemeyişimiz bizi rahatsız ediyor. Bizi bu rahatsızlığa iten şey kötülük olarak ilan ettiğimiz şeye ilişkin bizdeki var olan suçluluk duygusu" dedi. 

'VİCDAN: SUÇLULUK İLE SORUMLULUK DUYGUSU'

Vicdan ile suçluluk duygusunun bağlantılı olduğunu belirten Kaygusuz şunları da söyledi "Vicdan, suçluluk duygusu ile toplumsal alanda, kişisel alanda yaşananlara karşı sorumluluk duygusu ile örtüşmeye başladığımız anda ortaya çıkıyor. 'Bu ülkede barışı talep etmek suçsa biz suç işlemeye devam edeceğiz' dedirten şey bizi bir duruşa zorunlu kılıyor. Ortada yaşanan bir vicdansızlık var ve bu vicdansızlığa karşı yaptığımız şey suç ortaklığı gibi geliyor. Vicdansızlığı olduğu bir yerde iktidarın suç olarak tanımladığı şey her neyse biz o suçun o ortağı olarak bir arada olmaya devam ediyoruz. 'Biz bu suça ortak olmayacağız' diye yola çıkmıştık ama bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Bu suçu ben kurduğumdan dolayı değil, iktidar tarafından saldırıya uğramaya devam ediyoruz. Suçun başka bir tarifi üzerinden suç işlemeye devam ediyoruz". (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER İzmirKHKbarış