Berlin Film Festivali’nde jüri başkanı Paul Verhoeven olacak

Berlin Film Festivali’nde jüri başkanı Paul Verhoeven olacak

67. Berlin Film Festivali’nde jüri başkanlığını, en son ‘O Kadın’ (Elle) filmine imza atan Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven üstlenecek.

67. Berlin Film Festivali’nde jüri başkanlığını, en son ‘O Kadın’ (Elle) filmine imza atan Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven üstlenecek.

Robocop, Basic Instinct ve Total Recall gibi filmlerle tanınan Hollandalı sinemacı Paul Verhoeven matematik ve fizik üzerine eğitim gördü ancak Royal Dutch Navy’de film yönetmeni olarak çalıştı. Belgeseller çekerek kariyerine başlayan Verhoeven, televizyon için bilim-kurgu filmleri çekti. 1971 yılında ‘Business is Business’ isimli tiyatro oyununu yönetti. Türk Lokumu yönetmenin uluslararası ilk başarısı olarak değerlendirilebilir. İkinci Dünya Savaşı’nı mekan edinen ‘Soldier of Orange’ ve ‘Spetters’, Verhoeven’ın farklı türlerde kotardığı filmler oldu. 1983 yılında yine farklı bir türde, gerilim türünde bir filmle izleyici karşısına çıktı Verhoeven. Yönetmenin ilk İngilizce filmi 16.yüzyılda geçen ve sonraları oldukça meraklı toplayan ‘Flesh and Blood’u 1986 tarihli ‘Robocop’ izledi. Bilim-kurgu sinemasında bir köşe-taşı olarak kabul edilen ‘Robocop’ oldukça sert ve stilist bir anlatıma sahipti. 1990 tarihli ‘Total Recall’ çok daha renkli ve karamsar bir gelecek-tablosu çiziyordu ve bu sefer Arnold Schwarzenneger ile Sharon Stone gibi iki oyuncuyu bir araya getiriyordu. Verhoeven’in yönetmenliğini üstlendiği son filmi ‘O Kadın’ (Elle) isimli korku filmi ise geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’de vizyona girdi. Başrollerinde Isabelle Huppert, Charles Berling ve Anne Consigny’yi izlediğimiz film, evinde saldırıya uğrayan bir video oyun şirketi patronunun hayatının nasıl değiştiğini konu ediyor.

Yönetmenin filmografisinde bulunan bazı filmleri sizler için derledik;

İŞ İŞTİR

İş İştir, Paul Verhoeven’ın sanatsal estetiğini oluşturmaya başladığı ve sonraki süreçte daha derinden işleyeceği kadın-erkek ilişkisi, cinsellik gibi konuları izleyiciye aktardığı ilk kayda değer filmi. Film, Amsterdam’da hayat kadını olarak çalışan Greet’in, yeni tanıştığı komşusundan etkilenmesiyle değişmeye başlayan hayatını konu alıyor. Fakat Red Light District’te hayat, pek de Hollywood filmlerindeki gibi değişmiyor. 1971 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Ronnie Bierman, Sylvia de Leur, Piet Römer ve Jules Hamel yer alıyor.

TÜRK LOKUMU

Birbirlerine delice âşık sıradışı bir çiftin, kimi zaman romantik, kimi zaman erotik hikâyesini zekice bir mizah anlayışıyla yansıtan eşsiz bir film. Jan Wolkers’in aynı adlı kitabından esinlenilerek beyazperdeye taşınan bu fırtınalı aşk hikâyesi, Love Story’yi andıran bir melodramla örülse de, her Verhoeven filmi gibi aykırı bir tavra sahip. 1973 yapımı filmde Monique van de Ven, Rutger Hauer ile Tonny Huurdeman yer alıyor.

KIZIN ADI KATY TİPPEL

19. Yüzyıl’ın sonralarına doğru Amsterdam’a göçen, fakir bir kızın yaşam öyküsü... Film, önceleri yaşamını sürdürebilmek için hayat kadınlığı yapmaya başlayan Katy’nin, paranın her şeyi satın alabileceğini anlamasını, yaşam basamaklarını çıkışını anlatıyor. Sosyalist yazar ve artist Neel Doff’un hayatından yola çıkılarak çekilen film, Verhoeven’ın en önemli eserlerinden biri.

TURUNCU ASKER

Turuncu Asker, II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın işgal ettiği Hollanda’yı ve dört Hollandalı öğrencinin farklı yollardan işgale karşı direnişini konu alıyor. Paul Verhoeven, Turuncu Asker ile sansasyon dolu ve eğlenceli bir öyküyü, ülkesinin politik davasının da hakkını vererek anlatıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net