10 Aralık 2016 12:37

ODTÜ'de 'Darbe, Demokrasi ve Gençlik' paneli düzenlendi

Emek Partisi MYK üyesi İskender Bayhan ve CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Emek Gençliği'nin ODTÜ’de düzenlediği panelde gençlerle buluştu. 

Paylaş

ODTÜ’de Emek Gençliği; ‘Postal Darbesinden Hukuksuz KHK’lere, Faşizmin Serüvenini Tartışıyoruz’ çağrısıyla  CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve Emek Partisi MYK üyesi İskender Bayhan’ın katılımıyla, “Darbe, Demokrasi ve Gençlik paneli” düzenledi. Moderatör Deniz Öztürk, 12 Eylül askeri darbesiyle bundan 36 sene önce 17’sindeyken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren ‘in mücadele ettiği siyasi ortam ile bugün Türkiye’nin farklı olmadığını belirtti. Darbelerin getirisi olan faşizmin büyümek için gençlik kesimlerine ihtiyaç duyduğuna, yoluna engel olanları da yok etmekten geri durmayacağına değinerek sözü panelistlere bıraktı.

'HER CEPHEDEN DEVRİMCİ BİR ÇIKIŞA İHTİYAÇ VAR'

CHP'li Eren Erdem, AKP’nin politikasının insanları yaşam tarzları üzerinden kutuplaştırmak olduğunu belirterek, asıl kutuplaştırmanın emek sermaye çelişkisi üzerinden olması gerektiğini vurguladı. Abdest aldırılmış bir devlet ideolojisinden bahsederken de resmi ideolojinin değişmediğini ifade eden Erdem, 28 Şubat sürecine değindi. 28 Şubat’ın ideolojik bir davadan çok bir metot olduğunu ve sopayı elinde tutan değişse de sopanın baki olduğunu dile getiren Erdem, demokratların ve sosyalistlerin şu anki toplumsal görevinin eli sopalı devlet düzenini değiştirip başka bir devlet için çabalamak olduğunu vurguladı. Milletvekili olmadan önce Anti-kapitalist Müslümanlarla çalıştığını belirten Erdem, bu atmosferde her cepheden bir devrimci çıkışa ihtiyaç olduğunu söyledi. Siyasette şu an var olan tıkanmanın yolunun gençliğin ve emekçilerin katılımıyla toplumsal direnişi yükseltmek olduğunu dile getiren Erdem, “Üniversiteler; iktidarın kuran kurslarıyla, sanatçılarla oluşturmaya çalıştırdığı hegemonyaya karşı oluşturulması gereken karşı-kültürel hegemonya için önemli üslerdir”dedi.

'İÇ SAVAŞ İÇİN KENDİLERİNDE GÜÇ BULAMIYORLAR'

Emek Partisi MYK üyesi İskender Bayhan, birkaç ay önce bir panel için ODTÜ’ye daha demokratik yollarla girdiğini ancak bu kez gelişinde OHAL’ in üniversitelerdeki etkilerinin daha da gözle görülür olduğunu söyledi. Darbe gerçekleştiği durumda karşılaşılacak olayların şu an darbe olmadığı halde gerçekleştiğini belirten Bayhan, darbelerin keyfiyetin aksine toplumsal sınıflar ve güç ilişkileri ile ilgili olduğunu dile getirdi. Darbeleri ancak halkların ve ezilen sınıfların toprağa gömebileceğini ifade eden Bayhan, yenik darbe girişiminin ardından OHAL koşullarında henüz sivil faşist bir terör esmediğini, iktidarın iç savaş provasında dahi kendini yeterince güçlü görmediğini belirtti. Fakat bu koşulların da elden gidebileceğine dikkat çeken Bayhan, o nedenle karşı cephenin örgütlenmesi gerektiğini vurguladı. Son günlerde tartışılan yedek vekillik sistemine değinen Bayhan, “5 senede bir 5 dakikalığına demokrasiye katılımımızı sağlayan genel oy hakkının da altını oyuluyor” dedi. İskender Bayhan, toplumsal anlamda iktidara hoşnutsuzluğun arttığından bahsederken cinsel istismar yasa tasarısına karşı kadınların birlikte mücadele etmesinin önemli bir tepki olduğunu söyledi. İktidara yönelik bir darbeyi geri püskürten işçi ve emekçilerin ekonominin kötüye gitmesinden sonra TİS’lerin OHAL’e kurban gideceği endişesini taşıdığını anlatan Bayhan, bu hoşnutsuzluğun AKP’nin kendi tabanında da oluşmaya başladığından dile getirdi.(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Üç Nokta’dan iki dosya 

SONRAKİ HABER

Malatya'da AKP meclis üyesi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa