TYS'den Eren Aysan'a destek açıklaması

TYS'den Eren Aysan'a destek açıklaması

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Devlet Tiyatroları'ndan açığa alınan Eren Aysan için bir açıklama yaptı.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Devlet Tiyatrolar'ından açığa alınan Eren Aysan için bir açıklama yaptı. 

“AKP iktidarı, cehaletini ‘aydınların aynası’nda izlemeyi sürdürüyor. Aydınlara “Görme, duyma, söyleme!” diyen TYS, bunun için de olağanüstü hal bıçağını günden güne keskinleştiriyor.” ifadelerini kullandı. 

Açıklama şöyle; “Gören, duyan, düşünen, söyleyen herkesi “kopyala-yapıştır kanun hükmünde kararnameler”i kullanarak tutsaklıkla, sürgünle, görevden uzaklaştırmayla cezalandırıyor. Bu baskı çemberinde de yasaları değil, “ülkenin güvenliğini tehdit” “teröre destek” gibi gerekçeleri kullanıyor.

Devlet Tiyatroları dramaturglarından Şair Eren Aysan da bu gerekçelerle iktidarın siyasal zulmüne uğradı ve  “Görevi başında kalmasında sakınca görülecek” değerlendirmesiyle “Kültür Bakanlığı-Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliğiyle” açığa alındı.

Kendi deyişiyle “Hayatını sözcüklerin gücüne vermiş” yazarımıza yapılan bu haksızlığın karşısında olduğumuzu, Eren Aysan’ın sözcüklerle verdiği “Erdemli, barışçı insan savaşım”ının, bizim de savaşımımız olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Aralık 2016 12:36
www.evrensel.net