09 Aralık 2016 23:07

AGİT: Türk medyasının durumu dehşet verici 

Türk medyasının durumunu ‘dehşet verici’ olarak nitelendiren AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi, Türk gazetecilerin yalnız bırakıldığını söyledi.

AGİT: Türk medyasının durumu dehşet verici 

Paylaş

Hamburg'daki AGİT zirvesinde DW'ye konuşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) medya haklarından sorumlu baş temsilcisi Dunja Mijatovic, Türkiye’nin durumuna dair eleştiriler yönelterek, "21'inci yüzyılda herkesin olumlu bir yöne doğru ilerlediğini umduğu bir ülkenin birdenbire böylesine dehşet verici, insanların ne düşündüklerini ifade etmekten korktukları bir duruma düşmesi kabul edilemez" dedi. 

’TÜRK GAZETECİLER TERK EDİLMİŞLİK HİSSİ İÇİNDE’ 

Türkiye'de farklı seslerin yok olması sonucu geriye sadece hükümetin görüşünü yansıtan bir medyanın kaldığını belirterek, bunun 'acı çeken' bir toplum yarattığını kaydeden AGİT temsilcisi, "Türk gazeteciler, demokratik ülkeler, AB ve uluslararası örgütler tarafından kendi haline terk edilmiş hissi içinde. Uluslararası toplumun gerekenleri yeterince yaptığını düşünmüyorum" diye konuştu. 

AB VE NATO’YA ÇAĞRI 

AGİT'in görev alanının sadece durumu gözlemlemek, Türk hükümetine kaygılarını ifade etmek ve sahadaki gazetecilere destek vermekle sınırlı olduğuna dikkat çeken Mijatovic, başta AB Komisyonu ve NATO olmak üzere Türkiye'ye partner ülkeleri 'güçlü bir siyasi atılım' yapmaya çağırdı. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Nijerya’da iki kadından eş zamanlı intihar saldırısı: 30 ölü

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa