İngiltere'de 98 kulüp ve 83 şüpheliye istismar soruşturması

İngiltere'de 98 kulüp ve 83 şüpheliye istismar soruşturması

İngiltere futbolunda çocuk istismarı iddialarıyla ilgili 83 şüpheli ve 98 futbol kulübü hakkında soruşturma açıldığı açıklandı.

İngiltere Ulusal Polis Şefleri Konseyi, futbolda çocuk istismarı iddialarıyla ilgili 83 şüpheli ve 98 futbol kulübü hakkında soruşturma açıldığını açıkladı. Açıklamada, 98 futbol kulübü arasında amatör ligden Premier Lig'e kadar her kademede mücadele eden takımların olduğu belirtildi.

BBC’de yer alan habere göre ayrıca, futbol kulüplerinde çocuk taciziyle ilgili ihbarların gelmeye devam ettiği vurgulandı.

İNGİLTERE FUTBOLDA İSTİSMARI KONUŞUYOR

Tespit edilen kurbanların yüzde 98'inin erkek olduğu ve tacize uğradıkları dönemde yaşlarının yedi ile 20 arasında değiştiği ifade edildi.

SORUŞTURMAYI 15 EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YÜRÜTÜYOR

İngiltere Ulusal Polis Şefleri Konseyi, polis şeflerini aynı çatı altında bir araya getirmek ve emniyet birimleri arasında koordinasyon sağlamak amacıyla 2015 yılında kuruldu. Konsey, bazı eski futbolcuların bir dönem birlikte çalıştıkları teknik direktörlere yönelik cinsel taciz suçlamasında bulunmasının ardından bir ihbar telefon hattı açmıştı.

Bu hatta ilk hafta içerisinde 860'a yakın ihbar yapılmıştı.

Şu ana kadar 15 emniyet müdürlüğü, futbolda geçmişe dönük cinsel istismar iddiaları hakkında soruşturma yürüttüğünü açıkladı. Bunlar arasında Londra, Manchester ve İskoçya emniyeti de bulunuyor. (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net