'Köpekleri kampüsten uzaklaştırmak çözüm değil'

'Köpekleri kampüsten uzaklaştırmak çözüm değil'

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde öğrenciler üniversite yönetiminin kedi ve köpeklerin kampüsten toplatılması kararını protesto etti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin, kampüsden kedi ve köpeklerin toplatılması yönünde aldığı karar öğrenciler tarafından Santral kampüsünde protesto edildi. ‘Hayvan dostlarımıza elini uzat’, #OnaDokunma etiketleriyle sosyal medya üzeriden yapılan duyuruda “Bilgi Üniversitesi Santral kampüsündeki köpeklerimiz ormanlara atılmasın!” çağrısı yapıldı.

‘Vicdanına kulak ver’, ‘Santral köpekleri yalnız değildir’ sloganları atan 500 öğrenci, kampüs içinde yürüdükten sonra rektörlük binası önünde basın açıklaması yaptı. Rektörlük binası önünde imzaladıkları dilekçeleri rektörlüğe veren öğrenciler ‘Rektör cevap ver’ sloganı attı.

'SORUNLARA BİRLİKTE ÇÖZÜM BULALIM'

Basın açıklamasında, köpeklerin toplatılması kararının katliam olduğunu ve bu girişimin karşısında durduklarını belirten öğrenciler, “Çözüm için kampüste var olan köpeklerle okulu yeniden dizayn etmeliyiz ve yönetimle iş birliği içinde çözüm aramalıyız” dedi. Köpeklerin uzaklaştırılmasının çözüm olmadığını ifade eden öğrenciler, işlerin daha kontrolsüz bir biçimde ilerleyeceğini belirtti. Açıklamada herkesin duyarlı davranması gerektiği vurgulandı.

'KÖPEKLERİN ATILMAYACAĞINA DAİR SÖZ VEREMEYİZ'

Tepkiler üzerine öğrencilerin taleplerini dinleyeceğini söyleyen rektörlük danışmanlarından Doç. Dr. Koray Akar, köpeklerin kampüs dışana gönderilmesi gerektiğini ve çok sayıda şikayet aldıklarını ifade etti. Aldıkları yanıttan memnun olmayan öğrencilerin yaşanan soruna ilişkin çözüm önerileri hazırlayacaklarını söylemesi üzerine Akar, “Bir hafta içinde önerilerinizi dinleyeceğim, aksi takdirde köpekleri ormana değil yaşam alanlarına bırakırız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net