CHP Sözcüsü Böke: Hükümet idrak edemiyor

CHP Sözcüsü Böke: Hükümet idrak edemiyor

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, hükümetin açıkladığı ekonomi paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, hükümetin ekonomik önlemler paketini “hayal kırıklığı” olarak niteledi. Böke, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ekonomik önlemler paketini değerlendirdi. Hükümetin, ekonomide zaten uzunca bir süredir yaşanan sıkıntıların üzerine eklenen yeni ve daha kritik sorunlar yumağını “idrak etmekten uzak” olduğunun bir kez daha anlaşıldığını ifade eden Böke, “Vahim durumu bir türlü anlayamayan ya da anlamak istemeyen hükümet, bugün krediye erişimden, üretime, iflas ve tasfiyelerden, piyasaların durmasına kadar ekonomide yaşanan tüm sorunların, yaratılan güvensizlik ve hukuksuzluk ortamından kaynaklandığını ısrarla görmek istemiyor” dedi.

SORUNLARI TESPİTTEN UZAK

Hükümetin “sorunları tespit etmek ve çözmek” ciddiyetinden artık iyice uzaklaştığını savunan Böke, “Bu ciddiyetsizlik öyle bir hal aldı ki Başbakan Yıldırım’ın paketle ilgili sorulara, ‘bütçede kaydırmalar yaparız’ yanıtı verdiği sırada, TBMM’de 2017 bütçe görüşmeleri sürüyordu. TBMM’nin bütçe görüşmelerini bile ‘sıra savma’ olarak gören Başbakan ve hükümeti,  bu ciddiyetsizlikle Türkiye tarihinde, daha yasalaşmadan delinen bütçe yapan en ciddiyetsiz iktidar olarak da kayıtlara geçmiş oldu” dedi.

‘KAYNAK AÇIKLANMALI’

Açıklanan tedbir paketindeki kredi desteğinde kefil olarak gösterilen Hazinenin bunu hangi kaynakla üstleneceğinin belli olmadığını belirten Böke, “Hangi harcamalardan feragat edeceğini ve 250 milyar liralık kredi hacminde yaşanabilecek olası batıkları nasıl ve hangi kaynakla ödeyeceğini vatandaşına açıklamalı. Hazinenin verdiği teminat, 80 milyonun bütçesinden veriliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Aralık 2016 16:42
www.evrensel.net