AB Komisyonu’ndan 7 ülkeye emisyon skandalı davası 

AB Komisyonu’ndan 7 ülkeye emisyon skandalı davası 

AB Komisyonu, emisyon skandalı nedeniyle aralarında Almanya ve İngiltere'nin de olduğu 7 ülkeye karşı yasal süreç başlattı. 

Emisyon skandalı, Volkswagen'in yönetim kurulu başkanına uzandı Komisyondan yapılan açıklamada, Volkswagen'in (VW) emisyon skandalında yasal yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle 7 üye ülkeye karşı AB yasal kural ihlali süreci başlatıldığı belirtildi. 

Sputnik’in haberine göre, AB araç onay kurallarına uygun davranmamakla suçlanan Almanya, İngiltere, İspanya, Yunanistan, Çekya, Litvanya ve Lüksemburg'a karşı ihlal sürecinin ilk aşaması olarak resmi uyarı mektupları gönderildi. AB kuralları gereği araç üreticilerinin kurallara uyumunun denetlenmesi ilgili ülkelerin sorumluluğunda bulunuyor. 

YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR 

Avrupa Komisyonu, Volkswagen'in 20 ülkede 'ticari hile' yaptığını açıkladı Çekya, Yunanistan ve Litvanya’nın emisyon hilesine karşı bir yasal düzenlemesi olamamasından, Almanya, İngiltere, İspanya ve Lüksemburg, mevcut hukuki kuralları uygulamamaktan suçlanıyor. Almanya ve İngiltere, ayrıca AB Komisyonu'nun konuyla ilgili talep etmiş olduğu araç üreticilerine ilişkin bazı verileri vermemekle suçlanıyor. AB'nin yasal ihlal sürecinde ilk aşama olarak ülkelere uyarı mektubu gönderiliyor ve ilgili ülkelerin iki ay içerisinde AB Komisyonu suçlamalarına yanıt vermesi gerekiyor. AB Komisyonu ülkelerin verdiği yanıtlardan tatmin olmazsa konuyu Avrupa Adalet Divanı'na taşıyabiliyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net