İlhan Mimaroğlu’nun fotoğrafları DEPO’da

İlhan Mimaroğlu’nun fotoğrafları DEPO’da

Elektronik müzik ustası olan İlhan Mimaroğlu’nun New York’ta çektiği duvar fotoğraflarından oluşan bir seçki 13 Aralık’ta DEPO’da açılacak.

İlhan Mimaroğlu Jean Dubuffet, Federico Fellini, Freddie Hubbard ve Charles Mingus gibi birçok ünlü sanatçı ile çalıştı. Dünyada ve Türkiye’de daha çok bu müzisyen yanıyla tanınıyor. Oysa, Mimaroğlu sinema ve fotoğraf ile de uğraştı; Sinema Köşelerinde ve New York Kapı Dışı Sanatı adlarıyla iki kitap yayımladı. Mimaroğlu’nun New York’ta çektiği duvar fotoğraflarının yer aldığı New York Kapı Dışı Sanatı YKY tarafından ilk defa 2002’de basılmış ve bir süre sonra tükenmişti. Depo’daki sergi bu kitaptaki fotoğrafların bir kısmından oluşuyor. Bu sergi vesilesiyle YKY de, kitabın yeni baskısını yaptı. New York Kapı Dışı Sanatı’ndaki fotoğrafların tamamı hem sergide hem de kitabın yeni basımında kullanılmak üzere orijinal diapozitiflerden yüksek çözünürlükte taranarak dijital ortama aktarıldı. Serginin fotoğraf seçimini E. Ahmet Tonak ve Nevzat Sayın, müziğini ise Serdar Ateşer yaptı.

Mimaroğlu sanata sermayenin bulaşmasına karşı, sanatçının ürünlerinin metalaşmasına hep mesafeli idi. New York’un kapı dışı sanatçılarının duvar ihtiyacını da aynı eleştirellikle açıklıyordu: “Mağara adamı duvarı bulmak zorundaydı. Çağında müzeler, galeriler, sanat uzmanları ve sanata yatırım yapanlar yoktu. Bugün bütün bunlar ve bu kişiler olduğu için duvarın yeniden bulunması gerekti.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net