Sanayi üretimi yüzde 3,7 arttı

Sanayi üretimi yüzde 3,7 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,7 arttı.

TÜİK, 2016 yılı ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,7 arttı.

2016 yılı ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı. Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,7 arttı.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 4,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 4,1 ile elektrikli teçhizat imalatı ve yüzde 2,0 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine imalatı takip etti. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER SanayiÜretimTUİK