Yerel gazeteler Kürtçe sayfaları kaldırıyor

Yerel gazeteler Kürtçe sayfaları kaldırıyor

Basın İlan Kurumu'nun Türkçe yayın zorunluluğu da getirdiği yeni yönetmeliği sonrası, yerel gazeteler Kürtçe sayfalarını kaldırıyor.

Basın İlan Kurumu'nun Türkçe zorunluluğu getirdiği yeni yönetmeliği sonrası yerel gazeteler Kürtçe sayfalarını kaldırma kararı alıyor. Basın İlan Kurumu Türkçe dışında yayın yapan gazetelere ilan desteğini 1 Ocak'tan itibaren kesecek. 

AKP hükümetinin çıkarmış olduğu yeni yönetmelik çerçevesinde Türkçe dışında yayım yapan gazeteler sayfalarını kaldırıyor. Yeni yönetmeliğine göre, haklarında terörle mücadele kapsamında dava açılan gazeteciler, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nden resmi ilan alan yerel gazetelerde istihdam edilmeyecek. Yerel gazetelerin, ana gelir kaynağı olan resmi ilanları almaya devam edebilmesi için hakkında dava açılan muhabirin beş gün içinde kadrodan çıkarılması gerekiyor. Gazetenin imtiyaz sahibi hakkında terörle mücadele yasası kapsamında dava açılması halinde ise gazetenin yayını durdurulabiliyor.

Journo’dan aldığı Faruk Balıkçı’nın haberine göre, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe, “Gazetelerin asgari yüzölçümü içerisinde yer alan özel ilan ve reklamlar dışındaki her türlü yazı metnini Türkçe yayınlaması zorunludur’’ şartı da konuldu.

Diyarbakır’da çıkan yerel gazetelerden Tigris çözüm süreci ile birlikte üç yıldan beri bir sayfasını Kürtçe haberlere ayırıyordu. Yeni yönetmeliklerle birlikte bu sayfasını yayınlamama kararı aldı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İlyas Akengin, “Kürtçe haber yazımı konusunda profesyonelleşmek için hazırlık yaptık ve Kürtçe haberleri iki sayfaya çıkartacaktık. Ancak haberlerin Kürtçe ve Türkçe olarak yer alması istendiği için bu uygulamayı erteledik” dedi.

Tedbir olarak şimdiden Kürtçe sayfaları gazetelerinden çıkardıklarını belirten Özgür Haber Genel Yayın Yönetmeni Engin Öztürk ve Yenigün Genel Yayın Yönetmeni Mesut Figançiçek de, Kürtçe haberlerin okuyucudan olumlu tepkiler aldığını, OHAL kaldırılınca tekrar Kürtçe sayfalara yer vermek istediklerini söyledi. (DİHABER)

www.evrensel.net