İdris Baluken’e 6 ay hapis cezası verildi

İdris Baluken’e 6 ay hapis cezası verildi

Cizre’de bodrumlarda öldürülen sivillere ilişkin yaptığı konuşma nedeniyle yargılanan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’e 6 ay hapis cezası verildi.

Kandıra F Tipi cezaevinde bulunan, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cizre’de yürütülen operasyonlar sırasında bodrumlarda yardım beklerken öldürülen sivillere ilişkin yaptığı konuşma nedeniyle yargılandı. Baluken’e 6 ay hapis cezası verildi.

HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken, Mardin Büyükşehir Belediyesi konferans salonunda 7 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmadan dolayı hakkında açılan dava kapsamında ifade verdi. Mardin 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Baluken, dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na “hakaret”, “Türk Milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini Alenen Aşağılama” suçlamalarıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı. Ayrıca basın açıklamasında yaptığı "Şuan Cizre'de 20. Yüzyılın Kerbela ve Madımak'ı yaşanıyor" sözü de suç kapsamında görüldü.

HDP Adana Milletvekilli Meral Danış Beştaş, Baluken'in avukatları Reyhan Yalçındağ, Mesut Beştaş’ın katıldığı duruşmada Baluken, duruşmaya Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevinde SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yöntemi ile katıldı. 6 milyon oy almış bir partinin Grup Başkanvekilli olarak tecrit koşullarında tutulduğunu belirten Baluken, "Hukuksuz bir şekilde alınarak tutuklandık. 6 farklı ilden tamamı farklı savcuların hazırladığı farklı dosyalardan, aynı saatte düğmeye basılarak gözaltına alındık ve tutuklandık" dedi.

‘İNSANLARIN KURTARILMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDUK’

Cizre’de bodrumlarda yaralanan yurttaşların kurtarılması için yaptığı girişimlerin suç delili sayıldığını ifade eden Baluken, "Cizre'de 1'inci bodrumda 31, 2'inci bodrumda ise 37 kişi bulunuyordu. Bunlar ile sürekli bir iletişim halindeydik. O dönem İçişleri Bakanı olan Efkan Ala ile gece 12:00 ile 01:36’ya kadar konuştuk. Görüşmelerimizin sonucunda Ala, bize bodrumda mahsur kalanların hastaneye kaldırılması ve tıbbi müdahale konusunda söz verdi. Bu sözün de dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'ndan aldığını söyledi. Tüm çabalarımıza rağmen bodrumdakiler katledildi" diye konuştu.

'BODRUMDAKİLERİN KURTARILMASI BARIŞA HİZMET EDERDİ'

Bodrumlarda yaşamını yitirenleri katledenlerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığını ancak kurtarılmaları için uğraşanların cezaevine konulduğunu söyleyen Baluken, "Yaptığım konuşmanın hiçbir yerinde suç unsuru yoktur. Yaptığımı konuşma can kurtarmaya yönelik insani bir konuşmaydı. O gün bodrumdakiler kurtarılmış olsaydı, şimdi barış içinde yaşayan halklar olurdu" dedi.

Baluken'in konuşmasının ardından konuşan Reyhan Yalçındağ, bodrumlarda yaşanan katliam sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerinin çocuklarının küllerinin poşetlerin içinde teslim aldığını hatırlatarak, "Bu suçu işleyenlere hiçbir ceza verilmezken Baluken yargılanıyor" dedi.

Avukatların konuşma ve taleplerinin ardından ara veren mahkeme taleplerin tamamını reddederek, Baluken'e 6 ay hapis cezası kararı verdi.

Baluken'e verilen 6 aylık hapis cezası 3 bin 600 TL para cezasına çevrildi. (DİHABER)

www.evrensel.net