Malatya’da Barış Güvercinleri Anıtı açılacak

Malatya’da Barış Güvercinleri Anıtı açılacak

10 Ekim Ankara Katliamında hayatını yitirenler anısına Malatya'da yapılan “Barış Güvercinleri Anıtı” cuma günü açılacak

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda Türkiye tarihinin en kanlı terör eyleminde katledilen 12 si CHP Malatya Gençlik kolları üyesi 101 kişinin anısına yaptırılan “Barış Güvercinleri Anıtı” Malatya’da açılacak.

Malatya'dan barış türküleriyle yola çıkıp, 10 Ekim Ankara Gar Katliamında katledilenlerin anısının yaşatılması amacıyla, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu desteği ile yapılan "Barış Güvercinleri Anıtı"nın açılışı 9 Aralık 2016 Cuma günü CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın katılımıyla Malatya Özalper Mahallesinde yapılacak. Anıt açılışı öncesi Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mutlu Kerioğlu tarafından hazırlanan "Baba ben de gideyim mi?" belgeselinin gösterimi yapılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Barış Güvercinleri Anıtı ile ilgili şu ifadeleri kullandı; "Bu anıt, 9 Ekim gecesi Malatya'dan dillerinde barış türküleri ile yola çıkan, ama 10 Ekim sabahında Barış istemek için gittikleri meydanda barbarların saldırısına uğrayan yol arkadaşlarımızın hatıralarını sonsuza kadar yaşatmak için yapıldı. O gün Gar Meydanı önünde 101 can katledildi. Bu anıt hem yitip giden tüm canlarımızı hem de birlikte mücadele ettiğimiz yol arkadaşlarımızın anısını yaşatmayı amaçlıyor.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Aralık 2016 16:53
www.evrensel.net