'Milletin başkanlığa desteğinin tam olacağına eminiz'

'Milletin başkanlığa desteğinin tam olacağına eminiz'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, başkanlıkta AKP ile MHP arasındaki sürece dikkat çekti ve 'Milletin sürece desteğinin tam olacağından eminiz' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, "Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne ilişkin iktidar partisi ile MHP arasında sürdürülen bir süreç var. Milletimizin de bu sürece desteğinin tam olacağına eminiz" dedi.

Hürriyet'in haberine göre Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SURİYE

"Rejim Halep’te insanlık suçu işlemeye devam etmektedir. Rejim hiçbir ateşkese ve formüle açık değildir. Bu da asıl hedeflerini ortaya koymuştur. Bütün uluslararası toplumun buna karşı harekete geçmesi gerekiyor."

FIRAT KALKANI HAREKATI

"Bize verilen sözlerin gereği Menbiç’ten şu ana kadar YPG unsurlarının tamının çekilmiş olması gerekirdi. Bu gerçekleşene kadar ısrarımız sürdüreceğiz. Rakka’nın şu anda izole edilmesi çevrelenmesi konusunda bir operasyon devam ediyor. Burayla ilgili operasyonun da büyük bir hassasiyetle yürütülmesi önem arz etmektedir."

IRAK

"Daha önce Haşdi Şabi’nin Telafer’e girmesi konusundaki çekincemizi söylemiştik. Bu durum yeni çatışmaların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Sayın cumhurbaşkanımızın uyarılarının karşılık bulması memnuniyet vericidir."

BAŞİKA

"Zaman zaman Başika’yla ilgili bir takım tahrik edici açıklamalar yapılsa da genel bir memnuniyetin olduğu konusunda tam bir mutabakat var. Ama yasal statü meselesiyle ilgili müzakere de devam ediyor."

KIBRIS

"2016 adanın birleştirilecek iki kesimli iki toplumlu bir sonuca bağlanması için kritik bir yıldı. 2017’ye sarktı. Biz bu konuda baştan beri Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hep 1 adım önde olduk. Bugün de bu politikamız devam ediyor. Burada iki toplumlu iki kesimli ve iki tarafın siyasi eşitliğin esas alan bir modelin esas alınması gerekiyor. Kıbrıs konusunda çözüme çok yaklaştığımızı ifade edebilirim." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER İbrahim Kalın