Gözaltına alınan Hüda Kaya serbest bırakıldı

Gözaltına alınan Hüda Kaya serbest bırakıldı

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya İstanbul'daki evinin önünde gözaltına alınıp daha sonra bırakıldı.

Cansu PİŞKİN
İstanbul

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya evinin önünde gözaltına alındı. Kaya, İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Kaya'nın Diyarbakır'daki Demokratik İslam Konferansı'nın basın toplantısı nedeniyle hakkında açılan dosyadaki zorla getirme kararı uyarınca ifade vermesi için gözaltına alındığı belirtildi. Kaya daha sonra serbest bırakıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya'nın evinin önünde gözaltına alınıp, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmasına ilişkin HDP İstanbul İl binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamada, Kaya'nın gözaltına alınmasının hukuksuz olduğu vurgulandı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen eyleme katıldıktan sonra evine gitmek üzere yola çıkmıştı. Evinin sokağında aracının kapısı zorla açılarak gözaltına alınan Kaya, savcılık ifadesi için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Diyarbakır'daki Demokratik İslam Konferansı'nın basın toplantısı nedeniyle hakkında açılan dosyadaki zorla getirme kararı uyarınca ifade vermesi için gözaltına alınan Kaya, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

'KAYA'NIN GÖZALTINA ALINMASI HUKUK DIŞIDIR'

Kaya'nın gözaltına alınmasına ilişkin HDP İl Binası önünde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada sık sık, "Hüda Kaya irademizdir", "Vekiller irademizdir", "Baskılar bizi yıldıramaz", "HDP halktır halk burada", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Aysel Güzel, Kaya'nın hukuksuzca gözaltına alındığını ifade etti. Güzel, "Erdoğan ve AKP iktidarı 15 Temmuz'dan itibaren OHAL rejimi uygulayarak KHK'larla hukuksuz bir şekilde demokratik süreci baltalayan bir siyaset yürütüyor. Bu sistem, hukuku insan haklarını, ifade özgürlüğünü, halkların bir arada yaşama isteğini kıran bir uygulama. Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi başta olmak üzere 36 belediyemize kayyum atandı, eş başkanlar tutuklandı, 10 vekilimiz tutuklu. Bu süreç demokratik siyasete indirilmiş bir darbedir. Vekilimiz Hüda Kaya bugün hukuksuzca gözaltına alınmıştır. Bu HDP'nin demokratik siyasetten uzaklaştırılmasına dönük darbedir. Vekilimiz onurumuzdur, onurumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

HDP MYK üyesi Serpil Kemalbay da Kaya'nın gözaltına alınması hukuk dışı bir uygulama olarak değerlendirerek, "Hükümeti ve Cumhurbaşkanını seçilmişlere saygılı davranmaya ve hukuki haklarını yok sayan bu uygulamalara son vermeye davet ediyoruz. Erdoğan ve hükümet tarafından demokratik gelecek ve haklarımız gasp edilmiştir. Bu karanlıktan Türkiye'yi çıkaracak tek irade HDP'dir. Direnerek biz kazanacağız" dedi.

'BARIŞ YAŞAMIN YOLUDUR'

Gözaltına alındığı anları anlatan Hüda Kaya ise, "İstanbul Üniversitesi'nden atılan akademisyenlerin eylemine katılmıştık. Ordan dönerken evimin önünde arabamın kapısı zorla açılarak kaba ve ilkel bir tutumla gözaltı işlemi gerekleşti" dedi. "Halkımızın iradesi olan vekillerimiz şu anda hapishanede tutsaktır" diyen Kaya, "Bizim muhatap olduğumuz hesap vereceğimiz yer Çağlayan Adliyesi ve oradaki savcılar değildir. Hesap vereceğimiz yer anayasaya göre TBMM'dir. Çünkü milletin iradesi oradadır" ifadelerini kullandı. Kaya, gözaltı sebebinin sokağa çıkma yasakları sırasında Demokratik İslam Kongresi eş sözcüsü olarak Surların yakınlarında yaptıkları basın açıklamasındaki ifadeleri olduğunu aktardı. Söz konusu basın açıklamasındaki ifadeleri sebebiyle hakkında "Terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla fezleke hazırlanan Kaya, açıklamada barışı ve kanın durmasını talep ettiklerini kaydetti. Kaya şöyle devam etti: "Gözaltına alınmama sebep olan açıkalamada, Müslümanım diyen barışa hizmet etmek zorunda, burada yaşanan vahşet ne islama ne müslümanlığa sığar demiştim. Ölümü değil yaşamı, savaşı değil barışı istiyoruz dedik. Barışı savunurken Allahın adını, islamın adını örnek vermişiz, bu katliamın bitmesi gerekir demişiz ve bu konuşmama terör örgütü propagandası yapmak diye fezleke hazırlandı. Bundan dolayı ifademi aldılar. Yalnız ben değil, hakkında fezleke hazırlanan tek bir arkadaşımın yüz kızartıcı fiiliyatı yoktur. Hepimiz barışı savunuyoruz. Savcıya da ifade ettim, barışı politika diye savunmuyorum. Halkların eşit, özgür yaşaması için olmazsa olmazımız olduğu için savunuyoruz barışı. Barış mücadelemin kendisidir. Barış yaşamın yoludur; savunmaya ve mücadelesine devam edeceğiz."

Kaya, sosyal medya üzerinden kendisine destek veren CHP Milletvekili Eren Erdem başta olmak üzere destek veren tüm vekillere ve halka teşekkür etti. Kaya, gerici çevreler tarafından yöneltilen eleştirilere ise şöyle cevap verdi: "Mazlum Kürt halklarının hayatlarının linç edilmesine, haklarının yok edilmesine karşı durduğum için islamcı gerici çevrelerden sayısız kere lince tabi tutuldum. Gözaltından sonra da yine aynı çevreler bu söylemleri geliştirmişler. Dönüş yapanlar kendileridir. Dün birlikte olduklarımız bugün zulmün, faşizmin, gericiliğin sesi haline gelmişlerdir. Ben ezilen halkların yanında barış mücadelesine devam edeceğim. Siz de gelin barışa teslim olun ezilen mazlum halkların yanında safınızı belirleyin."

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Aralık 2016 12:57
www.evrensel.net