İHD: İş cinayetleri için gerekli önlemler alınmalı

İHD: İş cinayetleri için gerekli önlemler alınmalı

İHD Çalışma Hayatı Komisyonu, iş cinayetlerinde artışa neden olan OHAL’in kaldırılarak iş cinayetleri için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çalışma Hayatı Komisyonu, Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte iş yaşamında son zamanlarda artan iş cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

İHD Çalışma Hayatı Komisyonu’ndan Osman Özkan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin OHAL dönemi boyunca iş cinayetlerinde belirgin bir artış gözlediklerini belirtti. Özkan, OHAL’i fırsat bilen patronların önlem almaması nedeniyle, işçilerin çalışırken hayatlarını kaybetmeye devam ettiğini söyledi.

OHAL ile birlikte iş cinayetlerinde yaşanan artışa dikkat çeken Özkan, “İSİG’in OHAL ilanına kadar ortalama 154 iş cinayeti gerçekleşiyorken, OHAL ilanından bu yana sayı 177’ye çıkmıştır. OHAL ilanından sonra iş cinayetlerinde artış olmuştur” dedi.

OHAL nedeniyle işçilerin örgütlenme ve grev haklarının engellendiğini de ifade eden Özkan, OHAL’in kaldırılarak iş cinayetleri için gerekli önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER İHDiş cinayetleri