08 Aralık 2016 12:49

İzmir Valiliği, KESK’in mitingini yasakladı

İzmir Valiliği, KESK’in yapacağı Ege Bölgesi mitingini OHAL’i gerekçe göstererek yasakladı. Yasaklama kararı yapılacak eylemle protesto edilecek

İzmir Valiliği, KESK’in mitingini yasakladı

Paylaş

KESK Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda Pazar günü, İzmir’de de ‘Haklar OHAL ve KHK’lerden önce gelir. İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız’ sloganıyla yapmak istediği miting İzmir Valiliği’nin yasağına takıldı. KESK İzmir Şubeler Platformu’nun miting başvurusunu değerlendiren Valilik mitingi izin vermedi. 

İzmir Valiliği’nden gelen cevap da 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddelerini gerekçe göstererek “Kamu düzenini, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi bir şekilde bozacak olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirildiğinden, gerçekleşmesi muhtemel, istenmeyen ve telafisi olmayan olayların meydana gelmesini önlemek amacıyla” denildi. Valilik, konuyla ilgili stant açılmasını, afiş, pankart asılmasını ve bildiri dağıtılmasını yasakladı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri yasağı protesto etmek için 11 Aralık Pazar günü 12:30’da Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapacak.  

‘YASAK KARA MİZAH KONUSU’

Yasağı gazetemize değerlendiren KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bahri Akkan, kara mizaha konu olacak bir gerekçenin ileri sürüldüğünü belirterek “İzmir Valisi bizim can güvenliğimizi ‘düşündüğü’ için mitingi yasaklamış. Ülkeyi kan gölüne çeviren, tüm komşuları ile düşmanlık üzerine ilişki kuran siyasi iktidarın bu politikalarla bizlerin can güvenliğini sağlayamayacağını biliyoruz. Yasaklama nedeninin bu olmadığını da farkındayız. Kamu emekçilerine, barışa ve demokrasiye olan saldırılara ve bunun kılıfı OHAL’e ve KHK’lere hayır dediğimiz için bu yasak gelmiştir. Bu yasakçı zihniyeti protesto ediyoruz ve tüm emekten, barıştan, demokrasiden yana olanları davet ediyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kayyım Ermenice ve Süryanice tabelayı indirdi

SONRAKİ HABER

‘19 Aralık'ta kullanılan kimyasal için başvurduk, raporu bekliyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa