İstismarcı, şikayetler geri çekilince tahliye oldu

İstismarcı, şikayetler geri çekilince tahliye oldu

Antalya’da 4 çocuğa istismarda bulunan kişi; ailelerin şikayetlerini geri çekmesi üzerine tahliye edildi.

Antalya'da yaşları 10 ile 14 arasındaki 4 erkek çocuğuna cinsel tacizden yargılanıp; bıçakla tehdit ve cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun bırakmaktan toplam 4 yıl 7 ay hapse mahkum olan 48 yaşındaki Ramazan Ç., ailelerin şikayetini çekmesi üzerine tahliye edildi. Mağdur çocukların avukatları, kararı temyiz etmek için Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

Geçen mayıs ayında Aksu ilçesinde 14 yaşındaki İ.K., 12 yaşındaki H.İ., 10 yaşındaki A.İ. ile aynı yaştaki Y.O. Ramazan Ç’nin istismarına maruz kaldı. Şikayet üzerine gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan Ramazan Ç. hakkında çocuğun cinsel istismarına teşebbüs, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak ve silahla tehdit suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6'ncı duruşmasına, Ramazan Ç. ve avukatı Hüsnü Yılmaz Okutucu ile mağdur çocukların avukatları Hümeyra Duygu Çetin, Denizhan Berkmen, Hilal Cingöz, Hülya Balban ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan avukat Şule Uçar hazır bulundu. Mağdur çocukların aileleri duruşmaya katılmadı.

ŞİKAYETE BAĞLI TACİZ SUÇLAMASI DÜŞTÜ

Saldırının mevcut haliyle cinsel taciz kapsamında kaldığını ileri süren Mahkeme, ailelerin şikayetini geri çektiğini ifade ederek çocuk istismarı suçlamasının düşürülmesine karar verdi ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan Ramazan Ç.'ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra hükümle birlikte istismarcı sanığı adli kontrolle tahliye etti.

ÇEVRE BASKISI İDDİASI

Mağdur çocukların avukatları ise kararı temyiz edeceklerini açıkladı. Avukat Hilal Cingöz, ailelerin çevre baskısından dolayı şikayetten vazgeçtiğini söyledi. Mağdur çocukların avukatları olarak davayı sonuna kadar takip ettiklerini aktaran Hilal Cingöz, “Her ne kadar aileleri şikayetten vazgeçse de biz mağdur çocukların haklarını korumaya devam edeceğiz. Verilen karara da itiraz edeceğiz. Bu tür olaylara karşı bütün halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Kararın bozulmasını, sanığın cinsel istismar suçundan da ceza alması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Avukat Hümeyra Duygu Çetin de mağdur çocukların ailelerinin çevrelerinden etkilendiği içine şikayetlerinden vazgeçtiğini söyledi. Çetin, “Müvekkilim 12 yaşında bir erkek çocuğu. Baskılardan dolayı ifadesini değiştirdi. Ama inanıyorumki hak yerini bulacaktır” dedi. (DHA)

www.evrensel.net