HDP'li Pir’in seçme seçilme hakkının elinden alınması istend

HDP'li Pir’in seçme seçilme hakkının elinden alınması istend

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında 2015 yılında yaptığı 4 ayrı konuşma nedeniyle 33 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır’da 4 Kasım’da gözaltına alınıp ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakılan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak, iddianamesi hazırlandı. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 33 yıla kadar hapis cezası istenen Pir, “Örgüte üye olma”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” ve 2 kez “Örgüt propagandası yapmak” ile suçlanıyor.

Daha önce yaptığı konuşmalar nedeniyle Pir hakkında hazırlanan 4 fezlekenin birleştirildiği iddianamede, parti faaliyeti kapsamında 2015-2016 yılları arasında katıldığı basın açıklamalarında yaptığı konuşmalar suç sayıldı. İddianamede Pir’in katıldığı eylem ve etkinliklerde “PKK ve KCK Sözleşmesi” çerçevesinde açıklama yaptığı ve sosyal medyada bazı paylaşımlarda bulunduğu iddia edildi.

TÜRK BAYRAĞINA SAHİP ÇIKMAK ‘ÖRGÜT PROPAGANDASI’

Pir’nin HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı, “HDP’nin yeni yaşam yeni barış projesi işte benim ben, HDP’nin yeni yaşam projesi benim bir Türk olarak Amed'den milletvekilli adayı olmamdır. Sevgili arkadaşlar ben bir Türk olarak Karadeniz'den geldim Amed’deki Kürtlere bu elimi uzattım onlar da bu eli sımsıkı tuttular. Burada en az 10-15 tane Türkiye bayrağı var ve biz diyoruz ki, bundan sonra devlet değil biz sahip çıkacağız o bayraklara bizler...” şeklindeki konuşmasının düşünce ve ifade özgürlüğü olarak kabul edilemeyeceği, “Örgüt propagandası yaptığı” iddia edildi.

Pir’in 2015 yılında Diyarbakır’da katıldığı 6 basın açıklaması, miting ve eylemde yaptığı konuşma ile “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik”, “Örgüt propagandası” suçunu işlediği ileri sürülerek, cezalandırılması istendi.

İddianamede, Pir’e verilecek cezanın 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yarı oranda arttırılması, seçme ve seçilme hakkının elinden alınması da istendi. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPZiya Pirdava