Tespit edilen cenazeler ailelerine bildirilmeyecek

Tespit edilen cenazeler ailelerine bildirilmeyecek

İHD İstanbul Şubesi avukatlarından Hüseyin Boğatekin, bölgede kimliği tespit edilen cenazelerin ailelerine haber verilmediğini iddia etti.

İHD İstanbul Şubesi avukatlarından Hüseyin Boğatekin, Bitlisli bir ailenin bölgedeki çatışmalar sırasında yaşamını yitiren kızlarının cenazelerini almak için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüştüğünü, savcılıktan bir görevlinin bundan sonra tespit edilen cenazeler için ailelerin aranmayacağını dediğini belirti.

Daha önce başvuru yapmalarına rağmen cenazesine ulaşamayan Birlisli bir ailenin ancak yüz yüze Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapması sonucu cenazelerini teslim alabildiğini söyleyen Boğatekin, “Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki görevlinin bundan sonra tespit edilen cenazeler için ailelerin aranmayacağını ve tüm ailelerin kendiliğinden başvurması gerektiği, bu nedenle çocuklarının cenazesine ulaşmayan ailelerin de muhakkak Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelerek yeniden başvuru yapmaları gerektiğini söyledi” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net