Tarım işçileri: Ekmek pahalı yevmiye az

Tarım işçileri: Ekmek pahalı yevmiye az

Mersin’de ağır koşullarda çalışan yevmiyeli tarım işçileri, emeklerinin karşılığını alamamaktan şikayet ediyor.

Mersin’in Akdeniz İlçesine bağlı Dikilitaş Mahallesi’nde bulunan tarlada narenciye toplayarak geçimini sağlayan tarım işçileri tüm zorluklara göğüs gerercesine yaşam mücadelesi veriyor. Sabah güneş doğmadan yola koyulan emekçiler, emeklerinin karşılığını alamazken bu işi ise hayatta kalmak için yaptıklarını ifade ediyor. İşçiler, “Ekmek pahalı, yevmiye az” diyerek durumlarını anlatıyor.

Yaklaşık 35 yıl önce bölgeden göç ederek Çukurova’ya çalışmak için gelen Çavuş Cemberi Ercenk, tarlaya sabahın erken saatlerinde kalkıp yola koyulduğunu söyledi. Ercenk “Saat beş gibi evden çıkıyoruz. Tarlada kahvaltı yapıyoruz ve sabah saat 7 gibi iş başı yapıyoruz. Öğlen saatinde bir saat mola veriyoruz o molada ise tekrar yemek yiyip namaz kıldıktan ve dinlendikten sonra akşam saat dörtte iş bırakıyoruz” dedi. Kışın zorlu şartlarında çalıştıklarını kaydeden Ercenk, emeklerinin karşılığında ise 50 lira kazandıklarını söyledi.

'EKMEK PAHALI YEVMİYE AZ'

Kimi fabrika sahiplerinin de narenciye toplama işini yaptığını ifade eden Ercenk, “O fabrikalar ile çalışmak çok zor. Onlar işçileri daha çok çalıştırmak için sürekli işçilerin başında duruyor acele ettiriyorlar” dedi. Tarla işçilerinin en zorlandığı mevsimin kış ayları olduğunu aktaran Ercenk, “Kışın yağmur yağdığı zaman perişan oluyoruz, her yerimiz çamur oluyor. Çok soğuk oluyor üşüyoruz ama mecburuz mecburiyetten çalışıyoruz” dedi. Geçen yıllarda topladıkları ürün ile bugün topladıkları ürünün aynı fiyata satıldığını aktaran Ercenk, “Geçen yıllarda mandalinanın kilosu 50 kuruştu bugün de 50 kuruş. Anlayacağınız tarla işinde kar değil zarar var” dedi. Çok önceleri tarla işlerinden para kazanabildiklerini dile getiren Ercenk, “Önceden yevmiyemizle her şeyi alabiliyorduk şimdi alamıyoruz. Ekmek pahalı yevmiye az. Bugün her şey çok pahalı. Bu şartlar altında ancak kendimizi idare edebiliyoruz” diye konuştu.

'İŞE GİTMEDİĞİMİZ GÜN PARAMIZ YOK'

Narenciye işini yılda dört ay ve sigortasız olarak yaptığını aktaran Raşit Çoban ise, geriye kalan diğer aylarda ise mevsimlik işçi olarak ülkenin farklı yerlerine fındık ya da karpuz topladıklarını dile getirdi. Çalışamadığı gün yevmiye alamadığını söyleyen Çoban, kışın yağmurdan kaynaklı ancak yirmi gün çalışılabildiğini bu durumun ise kendilerini çok zorladığını aktardı. Tarım işçiliğinin bir aileyi zorla geçindirdiğini aktaran Çoban, “Tarla işinde aile geçindirmek zor. Hele hele kişi kiradaysa daha bir zor. Ev kirası, elektrik, su falan derken insanın elinde zaten bir şey kalmıyor” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net