Sarıhan: Dokunan yanar mantığı ülkeyi yakacak bir mantıktır

Sarıhan: Dokunan yanar mantığı ülkeyi yakacak bir mantıktır

Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Milletvekili Şenal Sarıhan Adalet Bakanı Bozdağ’ın Cumhurbaşkanını kastederek ‘Dokunan yanar’ sözlerini eleştirdi.

Bütçe görüşmeleri kapsamında İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu bütçesi üzerine konuşan Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan,  kurumun tamamen işlevsiz hale gelerek, mağduriyetler konusunda üzerine düşeni hiçbir görevi yerine getirmediğini söyledi. “İçinde bulunan ve ağır insan hakları ihlalleri yaşanan OHAL döneminde bile, bütçe fazlası veren bir kurum bilerek mi işlevsiz kılınmaya çalışılıyor” diye soran Sarıhan verdiği istatistiki bilgiler ışığında, savının gerçekliğini belgelemeye çalıştı.  Komisyondaki bütçe görüşmelerinde dağıtılan raporun  2015 yılı raporu olduğunu, 2016 yılına ilişkin bir raporla karşılaşmadıklarını, bu sebeple 2016 yılı çalışmalarına ilişkin söyleyebilecek bir şeylerinin  olmadığını ifade etti.

Sarıhan, Kuruma yapılan İşkence yasağıyla ilgili 8,  kötü muameleyle ilgili 21, kadın şiddeti ile ilgili 3, başvuru olduğunu belirtirek yapılan bu kadar az başvuru sayısına rağmen  kurumun kuruluş yasasında da belirtildiği üzere  kendiliğinden de araştırma yapma yükümlülüğü olduğunu hatırlattı. “Çünkü bu bütçe, makam arabaları alın, konforlu salonlarda oturun diye verilmiyor.” diyen Sarıhan,  “Ağır insan hakkı ihlallerinin yaşandığı bu günlerde bu kurumun, diğer tüm kamu kurumlarından daha fazla çalışmış, araştırma , inceleme ve tespitlerde bulunmuş olması , bu sorunların çözümünde daha aktif rol oynaması gerekirdi. Bu çalışmalar ne yazık ki hiçbir  biçimde yapılmamış.” dedi.

Kürsüden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenen Şenal Sarıhan “Sayın Adalet Bakanının bir sözü oldu, Sayın Cumhurbaşkanını kastederek dedi ki: ‘Dokunan yanar!’ Bu mantık, dokunan yanar mantığı ülkeyi yakacak bir mantıktır ! Eğer temel insan haklarının korunması , düşünce özgürlüğü , örgütlenme özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi temel hakları kısıtlarsanız bu yaşama hakkımızın kısıtlanmasıdır. İşte o zaman Türkiye yanar.  Sayın Adalet Bakanı, sizi buradan uyarıyorum; Temel insan haklarını ihlal eder, halkın nefes  borularını tıkarsanız  işte Türkiye  o zaman yanar.” (HABER MERKEZİ)  
 

www.evrensel.net