İşçiler: Bizde dolar mı var da yastık altından çıkaralım?

İşçiler: Bizde dolar mı var da yastık altından çıkaralım?

AKP'den gelen mesajlarda doların yükselmesi 'dış güçlere' bağlanıyor, 'dolar bozdurun' çağrısı yapılıyor. İşçiler ise ay sonunu zor getiriyor.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla başlayan "dolarını bozdur" kampanyasına Bursa metal işçilerinden tepki geldi. “Bizde dolar, avro mu var yastık altından çıkaralım?” diye soran Renault ve Bosch işçileri, ay sonunu kredi kartıyla getirebildiklerini ifade etti. 

Erdoğan’ın çağrısının ardından AKP il ve ilçe örgütlerinden birçok kişiye dolarlarını bozdurma mesajları geliyor. Mesajlarda dolardaki yükselişin asıl hedefinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu iddia edilerek halka dolarlarını bozdurma çağrıları yapılıyor. Mesajda, doların yükselmesinin ‘dış güçlerin’ oyunu olduğu bu nedenle ‘vatanını sevenlerin’ dolarlarını bozdurması gerektiği belirtiliyor.  

DOLARI OLANLARA MESAJ ATSINLAR

Bosch işçileri kendilerine de gelen mesajlara tepkililer. "Bizde dolar ve avro mu var ki bozduralım" diyen işçiler, ücretlerinin 2002 yılından bu yana dolar karşısında 300 dolar eridiğine dikkat çekiyor. “Bizim 300 dolar kaybımız varken bu çağrı bize değil doları ve avrosu olanlara yapılsın” diyen işçiler, mesajı gönderenlerin işçinin yaşadığı sorunlardan haberleri olup olmadığını soruyorlar. 

‘AY SONUNU KREDİ KARTIYLA GETİRİYORUZ’

Bosch fabrikasında kendisine gönderilen mesajı okuduktan sonra ülke ekonomisinin görünenden daha da kötüye gittiğini düşünen bir işçi, “Bana mesajı AKP’li olduğunu bildiğim bir arkadaşım tarafından gönderildi ona da Yıldırım İlçe Örgütü tarafından gönderilmiş. Böylece mesaj yaygınlaştırılmış. Mesajda doların 2002 yılından 2016 yılına kadar olan seyri açık açık yazılmış. Buna göre AKP iktidara geldiği 2002 yılında dolar 1.70 lira iken bugün 3.50 seviyelerinde. Biz ücretimizi dövizle karşılaştırdığımızda ise 300 dolar düzeyinde yoksullaştığımız ortaya çıkıyor. Ayrıca ben ve arkadaşlarım net aldığımız ücretlerle geçinemediğimiz gibi kredi kartı kullanarak ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. AKP üyesi olan ya da ona oy veren arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde ise kimsenin bu kampanyaya olumlu yaklaştığına tanık olmadım. Arkadaşlar ‘Durum çok kötü galiba’ diyerek endişeleniyorlar” diye fabrikalarındaki durumu anlattı. 

İŞÇİ ATILACAK MI SORUNU DAHA ÖNEMLİ

Fabrikada üretim daralması olduğuna dair söylentiler yayıldığını, isteyen işçilerin 2017 izinlerini kullanabileceğinin açıklandığını aktaran işçi, “İzine çıkmak istemeyenler içinde eğitim verileceği söyleniyor. Bunlar tutmazsa duyduğumuza göre emekliliği gelenler için bir teşvik verilecekmiş. Bütün bu tartışmalarda işçilerde işten çıkarılma olur mu korkusunun oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle işçiler olarak daha çok bu konulardaki gelişmelere kafa yoruyoruz” dedi.

‘HER AY DAHA ÇOK BORÇLANIYORUZ’

Bir Renault işçisi ise kampanyayla ilgili; “Bozduracak dolar mı var? Yıllardır kayıplarımız verilseydi ve en son asgari ücret artışı sonrası ek zam talebimiz karşılansaydı belki dolarımız olurdu. O zaman bu çağrıya kulak veren işçi olurdu. Şu an her ay daha da borçlanan işçi var. Mesaiye kalmadan geçimi sağlamak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Evin ekonomisi altüst olmuş durumda yıllardır” şeklinde konuştu.  İşçi şöyle devam etti: “ Televizyonlarda, gazetelerde sürekli dolarınızı gelin bozdurun milli ekonomiyi kalkındıralım reklamları yapılıyor ama bu ekonomiyi kalkındıracak dolar işçide yok. Doları olanlara yapılsın bu çağrı.”

İŞÇİNİN KAFASI HİÇ RAHAT DEĞİL

Sendikal tercihleri nedeniyle gördükleri baskının artık bitmesini istediklerini söyleyen işçi; “Kafamız hiç rahat değil, hep baskı var. Bu baskılara bir de ekonomik kriz olacak endişesi eklendi. Ekonomik krizde olan işçiye oluyor. Ya zam vermiyorlar ya da işten çıkarmalar gerçekleşiyor. Her gün bir yeni sıkıntı ekleniyor. 2017 sözleşmesi de yaklaşıyor. İşçinin istediği bir sözleşme olacak mı? Sendika bu seferde satacak mı işçiyi? gibi bir çok soru işareti var kafada. Eğer böyle bir şey olursa gene hüsran bir sözleşme imzalanırsa işçinin de tavrı farklı olur gibi geliyor bana. Çünkü alınan para ortada, yaptığımız iş ortada” dedi.

www.evrensel.net